Otevřeno

  1. Úterý: 9.00 – 11.30 | 12.00 – 18.00
  2. Středa: 9.00 – 11.30 | 12.00 – 18.00
  3. Čtvrtek: 9.00 – 11.30 | 12.00 – 18.00

Čas internetu pro veřejnost

 

Můj účet:

Aktuálně

PF 2008

17. 12. 2007

nahoru


„TAJNÁ PŘÁNÍ“ předvánoční

28. 11. 2007

Zveme vás opět všechny do našeho tajuplného čarodějnického kumbálu. Svátečně se nalaďte a přijďte do knihovny v úterý 18. 12. nebo o dva dny později, ve čtvrtek 20. 12. Začínáme kouzlit v 15 hodin a končíme kolem 18 hodiny. Těšíme se.


Tajuplná atmosféra Vánoc nezačíná až na Štědrý den. Cítíme ji všude kolem sebe už v předvánočním čase a tím více, čím je kolem nás více sněhu.

V tomto čase očekávání a těšení jsme se rozhodli opět otevřít dveře naší čarodějnické komnaty a pomoci vám s plněním vašich tajných přání. Víme, že nejsme všemocní a nedáváme vám stoprocentní záruku, ale to by bylo, aby se některé z těch Vašich tajných přání nesplnilo!

Kouzelný adventní čas nás vybízí k podnikání nevšedních dobrodružství. A k nim také patří magické rituály.

Přijďte a zkuste uvěřit v tajemnou moc předvánočního času… snad, možná … určitě?!

nahoru


Den pro dětskou knihu (přidány fotky)

28. 11. 2007

Je sobota 1. 12. 2007 a v knihovně je otevřeno?! Zveme Vás na návštěvu. Můžete se jen rozhlédnou nebo si koupit knihu a také nám pomoci ozdobit stromeček… Za vaši ozdobu dostanete od nás malý dárek.


Sobota 1. prosinec
V knihovně OTEVŘENO od 8 do 12 hodin

Akce propaguje dětské knihy, četbu a knihovny. Proto si můžete prohlédnout i dětské oddělení městské knihovny a zvážit možnost věnovat vašemu dítěti či vnoučeti POD STROMEČEK LEGITIMACI opravňující k návštěvě knihovny v novém roce 2008.

Už máte vánoční dárek? Knihy z nakladatelství THOVT prodáváme mimořádně i v tento den – v sobotu 1. prosince 2007

…A můžete nám pomoci ozdobit náš VÁNOČNÍ STROMEČEK.

Zatím je úplně holý a čeká na vaše ozdoby. Máte nějakou kterou jste si sami vyrobili? Těšíme se na vaše výtvory…

Těší se Vaše knihovna

Fotografie


Den pro dětskou knihu proběhl v komorním prostředí…

…ale o to více času jsme na sebe měli

nahoru


Děti, pomůžete nám? (přidána fotka)

28. 11. 2007

Obléknete do vánočních ozdob VÁNOČNÍ STROMEČEK, který 1. prosince 2007 dorazí do knihovny?


Děti, kluci, holčičky,
pořiďte mi šatičky,
žluté, modré, z papíru,
ušijte je na míru,
vetkněte je do jehličí,
vánoční čas už k nám fičí,
už je skoro za vrátky,
ať jsem jako z pohádky.

Obléknete do vánočních ozdob VÁNOČNÍ STROMEČEK, který 1. prosince 2007 dorazí do knihovny? Co by to bylo za VÁNOČNÍ STROMEČEK bez ozdob, to by byl pěkně smutný stromeček. A tak prosíme a voláme všechny šikovné děti, aby pro ten náš VÁNOČNÍ STROMEČEK udělali nějakou vánoční ozdobu. Malou, velkou, z papíru, ze slámy, špičatou, kulatou, prostě jakoukoliv ozdobu, která vás napadne.

Odevzdávat je můžete kdykoliv v půjčovní době přímo nám knihovnicím u půjčovního pultu v dětském oddělení.

Na každého z Vás bude čekat malá odměna.Já jsem stromek ozdobený jen darovanými ozdobami a přeju vám veselé vánoce

nahoru


Prodej dětských knih v knihovně

20. 11. 2007

Hledáte vhodný dárek k Vánocům pro děti? Městská knihovna ve Skutči ve spolupráci s nakladatelstvím THOVT připravila pro všechny zájemce o dobrou knihu prodej zábavných a naučných knih pro mladší děti. Přijďte se podívat – prodáváme od poloviny listopadu.


Pod stromeček knihu

Prodej dětských knih v knihovně

Městská knihovna ve Skutči ve spolupráci s nakladatelstvím THOVT připravila pro všechny zájemce o dobrou knihu prodej zábavných a naučných knih pro mladší děti.

Zveme Vás, kteří hledáte vhodný dárek k Vánocům pro děti. Přijďte se prosím nezávazně podívat. Knihy jsou velmi hezké a nejsou drahé. Prodáváme je totiž bez obchodní přirážky, tím pádem je máte možnost zakoupit se slevou 29%. U nás v knihovně jsou ty krásné knihy o třetinu levnější než v kamenném obchodě – například knihu stojící jinde 190 Kč u nás se slevou pořídíte za 135 Kč.

Bližší informace, a hlavně knihy z THOVTU, najdete nejen v knihovně – dětském oddělení. Ukázka knih je umístěna i za oknem knihovny a  vybírat můžete přímo na stránkách nakladatelství. A nakupovat u nás se slevou.

Zde naleznete úplný přehled námi nabízených knih z edic: Knihy pro nejmenší, První čtení pro zábavu, První čtení s poučením, Na stopě pravěkým záhadám, První čtení v angličtině/němčině a dalších…

Vaší pozornosti doporučujeme velmi neobvyklé knihy o pravěkých zvířatech, jejichž součástí jsou repliky kostí, zalité speciální hmotou v podložce, paleontologické nástroje a přehled kostí. Dítě si může kosti „vykopat“, očistit a sestavit kostru pravěkého živočicha.

Prodej knih a kalendářů města Skutče 2007 každý den v době provozu Internetu pro veřejnost, do konce měsíce prosince (tedy do 21.12.2007, kdy jsme zde před vánoci naposledy).

nahoru


Knihovna o Vánocích

20. 11. 2007

V období vánočních svátků bude Městská knihovna Skuteč uzavřena. Naposledy nás v prosinci 2007 můžete zastihnout v pátek 21. prosince do 14.30 hod. a poprvé v novém roce ve středu 2. ledna 2008.
Těšíme se, milí čtenáři, na setkání s Vámi i v příštím roce 2008.

nahoru


Týden knihoven 2007, AKTUALIZOVÁNO

24. 9. 2007

Zveme vás na týden knihoven do skutečské knihovny. Týden knihoven probíhá v celé republice, a také u nás, ve Skutči. V prvním říjnovém týdnu. Naše nabídka je pestrá, přijďte se podívat.


  • Předvedeme a naučíme vás vyhledávat knihy na počítači v katalogu naší knihovny.
  • Nově příchozí a registrovaní čtenáři v dětském oddělení to budou mít do konce roku zdarma.
  • A nakonec jedno překvapení. V úterý a čtvrtek od šestnácti do osmnácti hodin bude v knihovně otevřen čarodějnický kumbál pod heslem Plnění tajných přání.

Na prohlídku knihovny zveme nejen děti, ale i širokou veřejnost. Čtení totiž člověka nejen šlechtí, ale i povznáší. A kdo by se dnes nechtěl cítit vznešeně?

Bližší informace naleznete na plakátku (DOC 35 KB) v budovách skutečských škol, na vývěsce u městského úřadu a také v okně knihovny.

Tak na shledanou v knihovně


…A jak jsme slíbili, tak jsme splnili!!!

Zájemce jsme zasvětili do vyhledávání v katalogu, přivítali několik nových dětských čtenářů (díky za ně!), proběhly dvě exkurze čtvrťáků ze Základní školy Komenského a každý příchozí čtenář dětského oddělení dostal ke svému překvapení dárek! Mohl si vybrat z dárkových předmětů vkládaných do časopisů Bravo, Witch, Dívka a jiných.

A co zaujalo nejvíc? Čarodějnický kumbál, kde se plnila tajná přání. Naše čarodějnice přivítaly „magických 33“ zájemců o jejich služby. Tak všem odvážným přejeme štěstí!!!

A nabízíme několik pohledů do čarodějného kumbálu.

nahoru


Pasování druháčků za rytíře 2007

23. 7. 2007

Pátek 29. červen! Nebo vlastně jeden z dní na konci června! Nejenom den loučení se školou, ale od loňského roku také den pasování druháčků za Rytíře Řádu čtenářského. Pozor! Král už přichází…
Knihovnické pasování podruhé!

Rytířské pasování je zvláštní obřad, kterého se kromě svátečně naladěných budoucích rytířů účastní jen samé významné osobnosti – ředitelé, starostové, třídní učitelé , králové a panoši. A mohou se na tu slávu přijít podívat i rodiče. Však zde také jejich děti – Rytíři Řádu čtenářského – obdrží i závěrečné vysvědčení ze základní školy. A nejenom vysvědčení. Samozřejmě.

A jak to všechno probíhá? Za zvuků fanfár nejprve přichází starosta Skutče Pavel Novotný a vítá přítomné. Za chvíli ale znějí fanfáry znovu a už je zde sám pan král Písmenkové říše i se svým panošem a klade dětem záludné otázky. Děti ale prokazují své čtenářské znalosti a přesvědčují krále, že si titul Rytíře Řádu čtenářského opravdu zaslouží.

A tak nastává čas pro slavnostní akt pasování … Každý žák přistupuje před krále, slibuje věrnost Řádu čtenářskému a panoš stvrzuje tento slib poklepáním meče na rameno klečícího rytíře. Rytíř poodejde stranou a zde z rukou paní ředitelky skutečské knihovny Hany Jožákové přijímá Čestný průkaz rytíře. Ten ho opravňuje k bezplatnému vstupu do Městské knihovny ve Skutči do konce roku 2007. Nechybí ani malý sladký dárek – poukázka na zmrzlinu politou čokoládou z cukrárny U Pražanů.

A posledním zlatým hřebem dopoledne je předávání vysvědčení z rukou třídní učitelky. Letos jsme pasovali 2x. Nejprve hned ráno po osmé hodině „druháky“ paní učitelky Marcely Kubíčkové ze ZŠ Komenského a později, po deváté, žáky obou druhých tříd ZŠ pod křídlem učitelek Soni Čápové a Šárky Burešové.

Jsou prázdniny a do naší knihovny se pomalu scházejí noví rytíři – čtenáři. Máme radost, že se akce na podporu čtenářství povedla. Věříme, že se děti chytily drápkem a postupně poznávají, že knihy jsou na světě pro ně, pro jejich zábavu i poučení. A kniha bez čtenáře, to je jako svět bez sluníčka.

Zdenka Škrochová

A na závěr poděkování: Děkujeme divadelnímu spolku Jaroslav v Luži, panu Milanu Zlesákovi a jeho věrnému druhu panoši za jejich ochotu a vstřícnost. Ať vzkvétá jejich a  také naše Písmenková říše!

Podívejte se na scénář akce Pasování čtenářů na Rytíře Řádu čtenářského. Součástí dokumentu je i SLIB. (Volně k použití, nezapomeňte nám však oznámit – díky)

nahoru


Knihovna o prázdninách

23. 7. 2007

Chceme být vaší jedinou jistotou, a proto nás o prázdninách najdete na stejné adrese, ve stejnou dobu a vždy připraveny k vašim službám. Přejeme vám hezké prázdniny a hezkou dovolenou s dobrou knihou!

nahoru


Plavba s Andersenem
aneb Zpráva o stavu naší pohádkové flotily

4. 4. 2007

Nevíme, co je to za kouzlo, ale někdy se knihovna změní v oceánskou loď a malí čtenáři zas v plavčíky a námořníky. Prostě tak nějak najednou víme, k čemu je kompas a jaký vítr nám fouká. To se přesně stalo 30. března, kdy leckterá knihovna pořádala Noc s Andersenem. I knihovna ve Skutči napjala svoje plachty. Leč popořádku…

Když všechny vichry a bóry utichly, nastoupily tři posádky na své plachetnice a vypluly. Na každé velel palubní důstojník a celé flotile velel první důstojník z vlajkové lodi. Pro ukrácení chvíle jsme vzali ještě starého mořského vlka De Vika a čipernou indiánskou babičku.

Nahoře ve své kajutě zatím admirál Andersen zkoumá v mapách, jak se dostat k ostrovu, který nese jeho jméno. Nejdříve si posádky vyrobily lodní deníky, každou podrobnost plavby je nutno pečlivě zapsat. A taky je třeba nachytat mořské koníky, těmi bude admirál vyznamenávat nejlepší námořníky.

No a pak jsme napjali plachty. Čerstvý vítr, směr západ, nic lepšího jsme si nemohli přát. Starý mořský vlk De Vik nám daroval láhev se špuntem, vosk a sirky, zrovna když jsme proplouvali Tomáškovým průlivem.

Najednou se setmělo a nastávají první potíže. Jeden námořník ulovil albatrosa. Bájný mořský pták, dobře zauzený, chutnal skvěle (vypadal skoro jako kuře), ale mělo to jeden kaz – zabiješ albatrosa, budeš mít smůlu! A ta přišla. V husté mlze se nám nedaří přečíst signály z druhých lodí a ztrácíme ve tmě směr. Nevíme, co dělají kamarádi z flotily. V tu chvíli se admirál Andersen rozzlobil a nařídil, že si mužstvo prozkouší.

Dal jim například skasat plachty na čas, což v noci není žádná procházka. Dále je prověřil z vázání uzlů, věřte nebo ne, někteří námořníci nakonec zvládli lodní smyčku za skvělé dvě a půl vteřiny. Tři námořníky poslal Andersen do podpalubí, aby tam ve tmě zjistili pouze svou chutí, co je v sudech za tekutiny. V prvním bylo mléko, v druhém černý čaj, do třetího natekla slaná voda, pak džus, v pátém kofola a šestý sud byl plný čaje ovocného.

Zkoušky dopadly nakonec celkem dobře, nikdo nebyl hozen přes palubu a posádka se dala do hazardu, přesněji do hraní kostek. Zároveň si námořníci poslechli vyprávění indiánské babičky, která jim k tomu ukázala lapače snů. Prakticky vzato je to zařízení z proutků a nití, které si vyráběli Indiáni, aby s jeho pomocí zachytili špatné sny a ty dobré nechali skápnout po peříčku dolů na sebe. Umělecky vzato je to krásná a užitečná věc – to už proto, že Indiáni měli asi více důvodů k těm špatným snům.

Celé to skončilo málem vzpourou!!! Když první důstojník zavelel ke spánku, začala posádka reptat. Stačilo pohrozit několika běžnými tresty, jako třeba ráno bez snídaně a rumu, a spalo se ostošest. Tedy spalo by se ostošest, kdyby nezačala hrozně vrzat loď. Půlka posádky kvůli tomu nemohla zabrat.

A ráno? Obrovské překvapení. Plujeme přímo kolem Andersenova ostrova. Naskákali jsme do člunů a hurá na ostrov. Zasadit vzácný strom farytaleus andersenis trvalo jen chvilku a zakopat láhev se vzkazem taky. No, až tu příští rok přistanou další námořníci, to si počtou.

Naše flotila se vrátila v pořádku, měla taky dobrou posádku. Admirál zářil štěstím a my jsme v přístavu volali k obzoru: „Ahoj, moře!“ A mám takové tušení, že nám moře něco odpovídalo.

Pamětní kartička na Noc a Andersenem 2007

nahoru


Noc s Andersenem 2007 - Připravujeme!

26. 2. 2007

Noc s Andersenem je jednou z atraktivních akcí, které vznikly v českých knihovnách na podporu dětského čtenářství. A my? Letos jdeme do toho znovu. Tentokrát se žáky 4. – 6. tříd a na téma "Ahoj moře!"


Podívejte se na POZVÁNKU NA AKCI (PDF, 280 KB) a můžete také stáhnout zde PŘIHLÁŠKU (PDF, 135 KB).

nahoru


Nové barvy v dětském oddělení

26. 2. 2007

Díky příjemné nabídce a laskavosti hot potato máme něco zvláštního a krásného. Barevné kotouče nám označují v oddělení beletrie pro děti čtyři sekce odlišené podle zaměření a věku čtenáře. To se tedy povedlo! Autor Bohdan Heblík (aka koFila).

nahoru