Otevřeno

  1. Úterý: 9.00 – 11.30 | 12.00 – 18.00
  2. Středa: 9.00 – 11.30 | 12.00 – 18.00
  3. Čtvrtek: 9.00 – 11.30 | 12.00 – 18.00

Čas internetu pro veřejnost

 

Můj účet:

Aktuálně

PF 2011

20. 12. 2010

Krásné prožití svátků vánočních a šťastný Nový rok

nahoru


Provozní doba knihovny o Vánocích

20. 12. 2010

Čtvrtek 23. 12. 2010 7.00-11.30 12.00-15.00
Pátek 24. 12. 2010 Zavřeno
Pondělí 27. 12. 2010 7.00-11.30 12.00-15.00
Úterý 28. 12. 2010 7.00-11.30 12.00-15.00
Středa 29. 12. 2010 7.00-11.30 12.00-15.00
Čtvrtek 30. 12. 2010 7.00-11.30 12.00-15.00
Pátek 31. 12. 2010 Zavřeno

nahoru


Setkání knihovnic v Heřmanově Městci

20. 12. 2010

15. prosince jsme se regionálně radily, my knihovnice co spolu kamarádíme a máme k sobě blízko nejen vnitřně, ale i topograficky. Sešli jsme se v nové knihovně v Heřmanově Městci.

Více na našem blogu Fotografie

nahoru


Besedy o Ezopovi frčí

20. 12. 2010

Vrcholným zážitkem dne 14. prosince beseda o Ezopovi pro šestou třídu.

Tahle zvláštní beseda o jeho podivuhodném životě, kterou jsem sice nevymyslela já sama, je převzatá od chrudimské Ivety Novotné, ale v mém podání už také žije svým vlastním životem ( jedu ji už po sedmé a mám další objednávku, je to jak řetězovka) byla zatím ze všech těch podobných speltáklů tou nejlepší. Domluvili jsme se s panem učitelem Radkem Mihulkou rámcově na dvouhodinovce proložené svačinou pro udržení pozornosti, a ta, tak trochu improvizace, dopadla fakt dobře (také jsme si na konci vzájemně uctivě a s respektem poděkovali).

Na všechno bylo dost času a tak jsme si to opravdu užili. První část jsem vedla já a fascinovalo mě zejména, že všechny děti se zúčastnily meditační chvilky, je součástí besedy kromě jiných výživných vložek, nesmály se a spolupracovaly. Poprvé v životě tak vzorně. Ještě nikdy to tak dobře nedopadlo. A také je fajn, když se do té "umělecké práce" zapojí i učitel, což se většinou stává, ale někdy bohužel ne. Ale tentokrát dokonce i meditoval! Byla jsem nadšena a nejen tím. Ve druhé části převzal žezlo on sám a zase já sekundovala, vyměnili jsme si role. Každé z dětí přečetlo jednu bajku z Macourkova Živočichopisu a jiné – nejblíž v abecedě názvu bajky – ji rozebralo. Bylo to opravdu docela náročné a teprve nyní jsem měla možnost ocenit potenciál pana Mihulky. Bajky viděl poprvé a zdánlivá nelogičnost a nonsens těch krásných drobných příběhů ho nezaskočil. Velmi elegantně a logicky ten mravní aspekt vytáhl na povrch a já mnohdy žasla. Přiznávám, že sekundovat a doplňovat ano, ale tak perfektně vyjádřit pointu byl zfleku těžko zvládla. Bravo!

Fotografie

nahoru


Předvánoční zastavení na ZŠ Smetanova

20. 12. 2010

10. 12. 2010 se na "dolní" škole uskutečnil vánoční den a knihovna opět vyšla ze svých tradičních prostor do světa - dostali jsme nabídku a prodávali jsme zde krásné knihy nakladatelství Thovt. A velmi úspěšně.

Fotografie

nahoru


3. „Podvečerní čtení”

20. 12. 2010

V pátek podvečer 3. 12.2010 se zadařilo se jak nejvíc mohlo! Poprvé kromě klaky přišla jedna osoba, podruhé přišlo bez podpory 9 hostů a dnes nás bylo kolem 35!

Přišli všichni – děti, tátové i mámy. A  také náš velký podpůrce Mojmír, co chtěl minule sám číst. Donesl výborné víno optimální chuti a kvality, my jsme napekly cukroví a vánočně vyzdobily knihovnu, navařily čaj a hned po úvodním představení autora a pohádek se četlo. Vánoční pohádky od Zbyňka Malinského. Nejprve na rozjezd já, potom Mojmír tu o kaprovi a prskavce a v následující pohádce o společné domácnosti Jara, Léta, Podzimu a Zimě se střídali dobrovolníci z řady dětí. A děti se hlásily samy. Holky i kluci. Fantastický zážitek. Improvizovala jsem a nechala číst všechny ať byla jejich úroveň čtení jakákoli, slabší čtenáři přečetli třeba jen jeden odstavec. Po každém výstupu jsem krátce zopakovala svými slovy přečtený děj a ladila publikum k dalšímu pokračování. A ještě že tam byl ten Mojmír, co nezapomněl po každém představení první tleskat, já už jsem zase přemýšlela co dál a zapomínala ... Nakonec jsem přečetla ještě jednu – o dvou mrazících a domluvili jsme se demokraticky, co chceme číst příště. Většina chce o čertech a já si vymínila jednu o vodníkovi. A snad SNAD se nám dostane i dalších sponzorských darů. Chceme si totiž pořídit do knihovny pro děti sedací vaky a nemáme na ně. Možná však jich několik nakonec bude. Máme totiž fandu, který nám fandí; není to sice něco jako pan Pásek když fandil paní Bartošové, ale je to mnohem cennější. Podivuhodné.Fotografie

nahoru


6. Knihovnická olympiáda

20. 12. 2010

Knihovnická olympiáda je za námi… a byla fajn

Každoročně, a někdy i 2x ročně, pořádáme společně s panem Štěpánem Doležalem pro starší žáky obou skutečských základních škol netradiční zábavnou soutěž, která prověří jejich literární i jazykové vědomosti. 12. listopadu, v pátek dopoledne, proběhla zatím poslední akce tohoto druhu a zase se ukázalo, že každý, kdo se někdy zúčastnil, se rád vrací. Discipliny každý rok obměňujeme, některé stálice však zůstávají. Na rozdíl od „deváťáků“ na základní škole končících. Ti litují, že už nemohou s námi být! Zvláštností této olympiády je, že v jednotlivých soutěžích sedí na místě rozhodčích a časoměřičů pomocníci – spolužáci soutěžících. Do poslední chvíle však nikdo ani na jedné ze zúčastněných stran netušíí v čem se bude soutěžit, snad kromě Hledání v katalogu a tzv, Úklidu do koše.

Letošní vítězná trojka byla z „dolní školy“, ale jak to bude příště je ve hvězdách…

Vítezná trojka:
  1. Barbora Novotná + Šárka Macháčková
  2. Urbanová Michaela + Šmahelová Lenka
  3. Katka Dospělová + Michaela Čápová
Výsledky jednotlivých disciplin Co vše chcete vědět o olympiáděFotografie

nahoru


2. „Podvečerní čtení”

20. 12. 2010

Už podruhé jsme první pátek v novém měsíci uvítali v  knihovně děti a jejich přátele každého věku a bylo nás více než poprvé! Tentokrát se četly orientální pohádky Wilhelma Hauffa z knihy Karavana a kuly se plány na příště! Doufejme, že už nás bude víc! Fotografie

nahoru


Básnický týden

28. 10. 2010

V týdnu od 18. do 22. října byla v knihovně pečená vařená ZŠ Komenského. Proběhlo celkem 5 exkurzí zaměřených na poezii a bajky a zúčastnily se jich žáci obecné školy od třídy první do páté. Připravila jsem besedy nové a doufám, že najdou uplatnění.

nahoru


Čína! Čína! Čína!

28. 10. 2010

21. října 17.00 hodin proběhla v budově Městské knihovny ve Skutči beseda Čína očima Jana F. Testera. Jako vždy byl pan řídící učitel z Petrovic skvělým vypravěčem a diváci pozornými posluchači. V plánu máme příští rok srovnávací besedu: Indie – Čína – Srí Lanka, na což se hodně těšíme.

Posezení u besedy o Číně

Návštěva Číny

Návštěva Číny

Návštěva Číny

nahoru


Týden knihoven

28. 10. 2010

Skutečská knihovna připravila v Týdnu knihoven 4.-10. října 2010 pro čtenáře rozšířenou výpůjční dobu i v pondělí a v pátek od 9.00-11,30 hod a 12-14,30 hod. Děti mělyí po celý týden registraci zdarma a nově registrovaný dospělý čtenář mohl své děti přihlásit do knihovny zdarma. Registrace platí do konce roku 2010. Musíme konstatovat, že příliš přírůstků jsme nezaznamenaly, spíše náhodných než cílených. Příště musíme přidat v propagaci.

nahoru


Jarmark nás baví!

28. 10. 2010

2. října jsme vás pozvaly na tradiční skutečský jarmark. Na náměstí u budovy městského úřadu jsme rozložily už letos podruhé naše nové i starší knihy a skutečské kalendáře, jen to nejlepší zboží pro Vás, a za velkého zájmu veřejnosti jsme opět za mírné ceny prodávaly z beden. Prodalo se dost, však za slabší účasti utržily jsme jen polovinu obnosu z jarmarku srpnového.

Jarmark

nahoru


První „Podvečerní čtení“

28. 10. 2010

Premiéru máme za sebou. Prvního října jsme četli v podvečer z velmi starého vydání pohádek Boženy Němcové pohádku Šternberk. Posluchači si ji vybrali sami – měli možnost volby mezi touto a O alabastrové ručičce. Četba se poněkud protáhla, pohádka byla dlouhá, však nikomu z přítomných nevadilo, že hodinu poslouchal nebo hodinu četl. Obě o činnosti jsou docela příjemné, když se nikam nespěchá ...

Musíme přiznat, že účast byla velmi skromná, uvítali jsme však kromě dětských posluchačů i přítomnost dospělého návštěvníka, tedy vlastně návštěvnice.

I přes slabou účast na první podvečerní hodince čtení to nevzdáme a jedeme dál. V pátek 5. listopadu vás zveme na pohádky autorské Wilhelma Haufa, převyprávěné Františkem Hrubínem. Zavedou nás do nezvyklé říše Orientu a vyberete si opět sami jakou pohádku bude paní knihovnice číst. Tyto trochu zapomenuté pohádky patří k trvalým hodnotám světové literatury a určitě při jejich poslechu zažijete hezkou chvilku.

První Podvečerní čtení

nahoru


Výsledky prázdninové soutěže: Pošli pohled – vyhraj knihu!

16. 9. 2010

S lítostí oznamujeme, že tato soutěž nevyvolala v řadách široké veřejnosti příliš velký ohlas. Ale současně je fajn, že jeden pohled došel přece a tak můžeme vyhlásit vítěze, který bere všechno!

HURÁ! VIVAT! SLÁVA!

Vítězem se stává:

paní Markéta Vlčková alias Wlčice z Prahy

Dárkový balíček turisticko-literární již paní Markéta obdržela a vyjádřila velké potěšení nad jeho obsahem!

Tak to jsme také rády.

nahoru


Velký krok do neznáma a hned: Fenomenální úspěch!

15. 9. 2010

Prodáváme knihy, vyřazené z fondu knihovny, na skutečském posvícenském jarmarku. Více zde…
100915 Prodavame Knihy

nahoru


Pasování 1/2010 / letos etapově

28. 6. 2010

„Horní“ škola, podle regulí: ZŠ Komenského Skuteč, letos ukončila školní rok už 28. června, a tak pasujeme dvakrát. Dnes a ve středu. Vše proběhlo tak, jak má a drobné odchylka od scénáře jsou vítány. Ve středu pokračujeme.
Písmenkový král - Milan Zlesák

Další fotografie

Detail tváře Písmenkového krále, v civilu Milana Zlesáka, díky Milane!

Letos pasujeme z místních zdrojů – panoše po loňské neočekávané ale podařené repríze ztvárnil i letos s novým parádním mečem kulturník Petr Sedlák.

A zde vítá pan starosta Novotný pana krále a předává mu vládu nad městem.

Paní třídní Marie Novotná každého žáka při předávání vysvědčení pěkně pochválila, sešli se ve třídě samí správní žáci. Tento mladík byl hlasitě pochválen za svoji energeticky úspornou činnost – dbal po celý rok velmi pečlivě nad zhasínáním zbytečně svítících světel ve škole na chodbě, a tak to má v době krize být.

A to jsou noví rytíři

2.třída ze ZŠ KomenskéhoZŠ Komenského - 2.třída

1.třída ze ZŠ Smetanova ve SkutčiZŠ Smetanova - 1.třída

2.třídy ze ZŠ Smetanova ve SkutčiZŠ Smetanova - 2.třídaZŠ Smetanova - 2.třída

Další fotografie

nahoru


Pošli pohled – vyhraj knihu!
Knihovna se těší!

7. 6. 2010

Pohledy Léto a prázdniny tu budou CO BY DUP! Víte… vaše knihovna v té době trochu osiří; čtenáři se rozejdou, rozutíkají a rozlétnou do všech světových stran! Ona ale zůstane na svém místě a bude trpělivě čekat na váš návrat. Zdá se, že jí zase letos bude dva měsíce pěkně smutno… A tak jsme dostaly nápad, jak jí to čekání na čtenáře zpříjemnit! Rozveselte ji pohledem! Co rozveselte… Roztancujte jí! Vaším pohledem!

Sama cestovat nemůže, ale vy jí můžete poslat ze svých cest a putování, z chaty, od moře nebo z lesa, z rozhledny, či z Paříže pohled nebo lépe řečeno pozdrav.

Piště všichni – malí, velcí, kluci, holky, ženy, muži, rodiny, oddíly i skupiny.

Zvítězí vaše originalita i smysl pro humor. Také oceníme nejvzdálenější místo planety nebo možná i sluneční soustavy? Ještě nevíme – každopádně se těšíme!

Piš, piš, piš:

Městská knihovna Skuteč
Smetanova 254
539 73 SKUTEČ

nahoru


Prázdniny v knihovně

7. 6. 2010

Slunce Otevřeno v knihovně máme jako vždy a nemění se ani provozní doba internetu pro veřejnost.

Všem čtenářům přejeme hezké léto s knihou!

nahoru


Andersenovská noc kouzel a iluzí, naše pátá 26.–27. 3. 2010

19. 4. 2010

Web Index Hlásíme, že se této ÚÚ (úspěšné akce) zúčastnilo 15 dětí z obou skutečských základních škol, 3 knihovnice, 2 páni učitelé – Štěpán Doležal a Jan F. Teister (nejen učitel, ale i ředitel venkovské školy) a 7 pomocníků - dětí z 9. třídy ZŠ Smetanova.

Noc proběhla ve znamení: Noc kouzel a iluzí, spát jsme šli kolem druhé hodiny, aniž jsme zvládli všechny soutěže a nápady, co jsme připravili. Asi uspořádáme podobnou "Noc" o prázdninách znovu… jak jsem se předběžně domluvili. Ale nepředcházejme událostem.

Po příchodu a mírném organizačním chaosu (ostatně předpokládaném :-)) se Štěpán Doležal chopil kouzelnické hůlky a dal se do kouzlení. Samozřejmě, jak je v této branži obvyklé, za pomoci vylosovaných asistentek, z kterých se později vyklubaly předem „zmanipulované“ pomocnice; jak ostatně se po kouzelnicku patří! Tak to totiž vždy bylo a bude, že kouzelníci a mágové jsou jen neobvykle obratní a šikovní manipulátoři a na tajemné jevy nikdo z nich nevěří! A naivní jsme jenom my, jejich diváci…

A potom se vyrazilo do terénu! Ano, jak jsme si později zjistili, dětem se nejvíce líbila právě tato velká noční hra na skutečském náměstí, kde plnily celkem 9 úkolů inspirovaných statusem devíti stanovišť, kde se podle plánku vždy jednotlivé zastavení nacházelo. První stanoviště děti navštívily dle čísla své hlídky, dále pak už volně.  A za správnou odpověď vždy obdržely jeden díl z devítidílné skládačky optické iluze M. C. Eschera, kterou později v knihovně na čas skládaly. Chybějící dílky měly dodatečně možnost získat za prvenství v různých soutěžích probíhajících už v prostředí knihovny, zaměřených na iluze, kouzla, soutěžení ve tmě atd… Celkovým vítězem tohoto klání se nakonec stala děvčata Bára Novotná a Klára Mauerová. Gratulujeme.

Mimo soutěžení páni učitelé připravili i dvě videopřednášky - o slavných iluzionistech a jedna trochu morbidní o pohřebních obřadech ve světě. My prostě máme tahle hororová témata docela v oblibě a nechceme se jich vzdát!; báli jsme takhle v knihovně se už popáté, znovu připomínám. - Soustředíme se paradoxně, na rozdíl od většiny zúčastněných knihoven, na starší děti od 6-9. třídy a vždy znovu čekáme s napětím, zda "zabereme". Zatím jsme naštěstí pokaždé „prošli“ výborně a děti i sebe dokážeme stále opakovaně zfamfrnit různými metodami. Dobrá příprava dělá divy!!!

Kouzlení s portréty

Nám, velkým, udělalo největší radost kouzlení s portréty účastníků. Nafotili jsme si předem všechny účastníky a připravili jejich portréty z pravých a levých obličejových polovic. Jsou rozdílné, známá věc.

Bara FindejsMisa


Vera

Tato připravenost (portréty dětí) nám též umožnila vyrobit pamětní kartičku z reversní strany jako koláž všech účastníků včetně pana Andersena.

Kartička líc Kartička rub


Doufejme, že se nám letos podaří ještě jednoho „Andersena“ prožít, a když ne, tak příští rok na konci března znovu na shledanou.

Poděkování

Akce se povedla a rádi děkujeme všem, kteří nám bezúplatně věnovali svůj čas, své prostředky, své produkty – prostě moc nám pomohli, aby to celé noční tajuplné hemžení dobře dopadlo. Tedy děkujeme:

Pekařství Borová, panu Jaroslavu Štrofovi a Lence Štrofové, našim tradičním dárcům výborného chleba a pečiv,
panu učiteli Štěpánu Doležalovi ZŠ Smetanova Skuteč – motoru celé akce a našemu stálému příznivci Janu F. Teisterovi za poutavé vyprávění a vůbec za to, že tu s námi byl.
A dík patří také sedmi pomocníkům z deváté třídy ZŠ Smetanova – Davidovi, Šárce, dvěma Nikolám, Honzovi, Markovi, Jiřímu.

Doufejme, že se nám letos podaří ještě jednoho „Andersena“ kompletně prožít – totiž i s vypouštěním lampiónů přání, letos nám počasí nepřálo :-( a když ne, tak příští rok na konci března opět na shledanou.

Chcete vědět o této akci více? Klikněte si:

nahoru


Personální změny v knihovně

16. 2. 2010

Eliška PečenkováK 31. 12. 2009 odešla do důchodu vedoucí městské knihovny paní Hana Jožáková a od 1. února na základě provedeného konkurzu nastoupila do knihovny na post vedoucí paní Eliška Pečenková. Provoz knihovny zůstává v nezměněném rozsahu zachován. Oběma ženám přejeme zdar v jejich další životní etapě!

nahoru