Otevřeno

 1. Úterý: 9.00 – 11.30 | 12.00 – 18.00
 2. Středa: 9.00 – 11.30 | 12.00 – 18.00
 3. Čtvrtek: 9.00 – 11.30 | 12.00 – 18.00

Čas internetu pro veřejnost

 

Můj účet:

Aktuálně

Vánoční den otevřených dveří – 16. 12. 2011

14. 11. 2011

ZŠ Smetanova Skuteč a MK Skuteč
V tomto dni se koná na ZŠ Smetanova Vánoční den otevřených dveří a mimo mnoha dalších stánků a atrakcí zde budeme prodávat i my nové knihy pro děti.  Bližší informace na webu ZŠ
Souběžně bude otevřena pro vás i knihovna, kde si můžete vybírat z velkého množství nově vyřazených knih pro děti i dospělé.

nahoru


Uskutečnilo se v listopadu

8. 11. 2011

Týden pohádek ve spolupráci ze ZŠ Komenského Skuteč – Týden besed na téma POHÁDKY pro žáky od 1. – do 5. třídy 

Celoroční setkávání s druháčky ZŠ Smetanova 

V listopadu jsme dostali krásný dárek od SPEKTRUM, spol. s r.o.. - prostřednictvím pana Mojmíra Blažejovského jsme obdrželi 5000 Kč. Částku jsme použili na nákup knih pro děti. Děkujeme!!

nahoru


BARMA. BARMA?? BARMA!!! - 25.11.2011 v 18.00

5. 11. 2011

Po čase si na nás, skutečské, udělal opět čas bývalý skutečský učitel dějepisu a fanoušek dobrodružství Jan F. Teister. Vyhověl našemu pozvání a uspořádal besedu o své letošní 14denní cestě do Barmy.

Abychom vyhověli zájmu jeho hojných příznivců, jimž je už naše knihovna malá, přesunujeme besedy po dohodě do besedních prostor Městského muzea ve Skutči. První beseda, po delší době, spojená s projekcí fotografií se tedy uskutečnila v muzeu a všichni zúčastnění byli s vyprávěním JFT, v současné době řídícího učitele v severočeských Petrovičích právem nadšeni.
Těšíme se již dnes moc na besedu další (opravdu vyjde ještě letos??? zatím nevíme), která se bude věnovat porovnávání jednotlivých exotických oblastí, které sám poznal (Čína. Indie, Srí Lanka, Jižní Amerika…).

nahoru


Vánoční prodej nových knih

4. 11. 2011

A blíží se  Vánoce. Dříve stejně jako nyní všichni víme, že knihou pod stromečkem dítě potěšíme! V dětském oddělení, v patře skutečské knihovny, vás čeká bohatá předvánoční nabídka nových knih pro menší děti z  nakladatelství THOVT za ceny nižší než v internetových knihkupectvích. Tak neváhejte!  Kdo nechce čekat na předvánoční mumraj, může již nyní klidu  nakoupit v knihovně.
Přehled knih

Čas, kdy můžete v knihovně nakupovat knížky:

Pondělí - 7:00 - 11:30   /   12:00 - 14:30
Úterý
- 7:00 - 11:30  /  12:00 - 18:00
Středa
- 7:00 - 11:30  /  12:00 - 15:00
Čtvrtek
- 7:00 - 11:30  /  12:00 - 18:00
Pátek - 7:00 - 11:30  /  12:00 - 14:30

nahoru


Knižní bazar pokračuje

4. 11. 2011

Čas letí a nových knih přibývá. Protože regály nejsou nafukovací, čas od času ty starší vyřazujeme.

Po podzimním jarmarku nastal v knihovně čas na protřídění naučné literatury a protože jarní skutečský jarmark je ještě daleko, můžete se k nám na vyřazené knihy podívat již nyní, každý den v provozním čase pro veřejný internet.

Ve vestibulu si můžete již od poloviny října vybírat z naší kolekce vyřazených knih. Nebojte se přicházet častěji. Knihy vyřazujme průběžně a  nabídka bude každý den jiná, nová. Ceny knih již od pěti korun a můžete s námi smlouvat.

nahoru


Proběhlo 10. Podvečerní čtení v knihovně 7. října 2011 v 17.30

4. 11. 2011

S mírnými obavami jsme vyhlížely z dveří knihovny, zda po tříměsíční abstinenci k nám naši fanoušci najdou po prázdninách cestu.

Našli a přišli i někteří noví. Maminky, babičky, holky a kluci. Bylo nás tak akorát, více než 15 a méně než 20! Na začátek dobrý!

nahoru


Proběhl Týden knihoven 3. - 7. října 2011

4. 11. 2011

První týden v říjnu je už tradičně věnován v celé české republice Týdnu knihoven.

Skutečská knihovna připravila v Týdnu knihoven 3.-7. října 2011 pro čtenáře rozšířenou výpůjční dobu i v pondělí a v pátek od 9.00-11,30 hod a 12-14,30 hod. Děti mají po celý týden registraci zdarma a nově registrovaný dospělý čtenář má možnost své děti přihlásit do knihovny zdarma. Bezplatná registrace platí do konce roku 2011.

nahoru


Městská knihovna ve Skutči obdržela grant Ministerstva kultury na nákup počítačů.

23. 8. 2011

Ministerstvo kultury

Hlásíme, že máme částečně nové počítačové vybavení, vše nainstalováno, jsme v záběhu, ale i tak už je jasné, že jsme si hodně polepšili, v zájmu našich uživatelů!

Mezi základní služby knihovny patří kromě půjčování knih a časopisů také umožnění přístupu k internetu pro veřejnost. Na malých městech jako je Skuteč je knihovna stále pro část obyvatel jediným místem, kde se mohou připojit na internet. Děti a mládež využívají internet jak pro zábavu, tak i ke studiu. Dospělí uživatelé často internet využívají např. pro hledání zaměstnání. Zastaralé počítače tuto práci velice znepříjemňují.

Jako každá instituce, i my se snažíme své služby neustále zlepšovat, a proto jsme v loňském roce požádali o grant na nákup nového počítačového vybavení. Schválení žádosti bylo podmíněno 30% spoluúčastí financování z vlastních zdrojů. Podařilo se a od ministerstva kultury jsme získali 98.000,- Kč. Celkové náklady na projekt jsou 152.000,-Kč. Za tyto prostředky pořídíme nové počítače, které budou sloužit jako stanice veřejného internetu, nový počítačový server na řízení počítačové sítě, tiskárnu a doplnění knihovního počítačového programu. Nové počítače budou instalovány koncem července.

text zveřejněný v červencových Skutečských novinách,
autorka E. Pečenková

nahoru


Velká letní soutěž!

20. 7. 2011

Fotografujete? Směšná otázka.. Dnes fotografuje každý. Jako má každý mobil nebo digitální fotoaparát. A jestli máte rádi čtení a literaturu se také ptát nemusím. Jste přece TADY a sem se žádný nekulturní analfabet o své vůli nedostane.

Tak to spojíme a vyhlásíme Velkou letní soutěž s nádechem dobrého literárního bulváru.Ano, tušíte dobře. Na svých toulkách po Česku i po světě možná zažijete podivuhodné setkání zvláštního druhu. Co může být prosím vás podivuhodnějšího, než potkat se živým spisovatelem! Nebo spisovatelkou. Však nám nezáleží na tom, jaká ta osoba bude. Zda živá nebo zesnulá nebo ztvárněná v kameni či bronzu. Zkrátka, pátrejte! Bereme vše. Sochy, hroby i radostné momentky ze života! Tak se čiňte a ukažte, že máte esprit! Nejlepší fotografie oceníme.

Snad malou radu... již několikrát jsme vás v průběhu roku na spisovatelská teritoria navedli, tak se čiňte a čiňte a čiňte.

Několik tipů, kde se potkat se spisovatelem:

Fotogenický je zejména Jirous, Rudiš a Krchovský. O ty bychom moc stáli!!!

... a na hřbitovech se můžete nadít mnoha krásných setkání s literáty. Hnedle všude je někdo pochován, vždyť co Čech to muzikant nebo literát! (A kam se řadíte vy?)

Tak! A soutěž je vyhlášena.

Digitální fota posílejte na info@knihovna-skutec.cz do 9. září.

Kategorie volná, počet fotografií neomezen.

Podmínkou je však nápaditost, a dodržení tématu.

nahoru


Krásné prázdniny vinčujeme všem čtenářům skutečské knihovny!

7. 7. 2011

Krásné prázdniny! Nejen těm stávajícím, ale i těm budoucím, na které se po prázdninách těšíme!

NPKK ve Skutči

Malířkou tohoto krásného a povedeného obrazu je Kateřina Burešová z 1. třídy ZŠ Smetanova a dostala jsem ho darem za besedu o Josefu Ladovi, kdy jsem dětem mimo jiné vysvětlovala, jak obrázky Josefa Lady poznají. A Kateřina nakreslila obrázek přesně tak, jak si představovala, že by byla v kůži Josefa Lady a držela v ruce jeho pastelku! Úžasné!

nahoru


Rok se s rokem sešel a zase tu máme Pasování

7. 7. 2011

Pasování Pasujeme známé firmy – moje oblíbené prvňáčky ze ZŠ Smetanova, s kterými letos tolik spolupracuji a druháčky ze ZŠ Komenského.

Scénář tradiční, jen máme opět nového panoše, ale to tolik nevadí, stejně nemluví, jen se důležitě tváří a přikládá meč k rameni, tak žádné zvláštní školení nepotřebuje. Takže nějaké fotky.. a za rok zase nashledanou. Doufám, že se noví rytíři budou také pilnými čtenáři a ochránci knihovny! Hurá, sláva jim!

Momentka ze zákulisí, poslední úpravy kostýmu..

Momentka ze zákulisí, poslední úpravy kostýmu ..

Naše chlouba: Atraktivní dvojice Král Písmenkové říše a jeho panoš

Naše chlouba: Atraktivní dvojice Král Písmenkové říše a jeho panoš

Momentka z pasování

Momentka z pasování

Momentka z pasování

Momentka z pasování

Momentka z pasování

Momentky z pasování

Kliknutím zvětšíte

Společná fotografie dětí, jejich učitelek, knihovnic, králů, panošů, rodičů a kdovíkoho ještě... (ZŠ Komenského) - kliknutím fotografii zvětšíte

Kliknutím zvětšíte

Společná fotografie dětí, jejich učitelek, knihovnic, králů, panošů, rodičů a kdovíkoho ještě... (ZŠ Smetanova) - kliknutím fotografii zvětšíte

Fotografie z Pasování na rajčeti (ZŠ Komenského)

Fotografie z Pasování na rajčeti (ZŠ Smetanova)

nahoru


Dárek nad dárky!! Kytek jak z pohádky!

4. 7. 2011

To je ale bomba! Přišly ke mně dnes na malou návštěvu prvňáčci ze ZŠ Smetanova a také třeťáčci z této školy! A podívejte, co se tady najednou sešlo kytek!

Jako v květinářství, to se ale opravdu v knihovně často nevidí. Vlastně jsem to tady ještě neviděla, a tak mám radost. To bylo přáníček a stisků ruky, určitě budu hodně zdravá, veselá a bude svítit sluníčko a užiju si ty celé dlouhé prázdniny v pohodě! A nejen já, jistě my všichni! Tak se na to nadělení podívejte:

Květina

Květina

Gratulace

Gratulace

nahoru


Malá Noc s Andersenem potřetí!

4. 7. 2011

Malá Noc s Andersenem potřetí! 3. června jsme prožili spolu s prvňáčky ze ZŠ Smetanova v knihovně malou Noc s Andersenem. Malou proto, že děti se odešly vyspat po programu spolu se svou paní učitelkou Peřinovou do své školy. Ale i tak jsme si užili spoustu dobrodružství a legrace.

Hned po příchodu dětí do knihovny zazněla beseda z přehlídky OKNA na téma Ctvrtkovy knihy s kocourem Damiánem, adoptování figurek, dramatizace jedné kapitoly knihy, zpívání při kytaře o Rumcajsovi a následné vyvrcholení programu únosem figurek a také paní učitelky kočkou Pitipačkou do neobydleného strašidelného domu, jejich záchranou (paní učitelce se podařilo ukořistit klíč od domu a poslat nám tajný šifrovaný vzkaz a osvobodili jsme ji, nám mávající, až když jsme vyšli před dům a našli ji pohledem v malém otvoru u věžních hodin kostela.. hmm, bůhví jak se tam dostala ) a následné soutěže pohybové i "přemýšlecí". No a pak se šlo spát do té školy.

Fotografie z „Noci“ na webu ZŠ

nahoru


9. „Podvečerní čtení”

4. 7. 2011

8. Podvečerní čtení Konalo se 17. června a jako vždy se četlo a promítalo ve starém kině. Pohádku O Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém vidělo asi 15 návštěvníků. Podesáté se sejdeme až po prázdninách.

nahoru


Literární kroužky v knihovně

13. 6. 2011

Dva „Literární kroužky“na ZŠ Smetanova projevily zájem některá svá setkání trávit v knihovně.
Díky p. uč. Renatě Vackové a Andree Kučerové to tu zase žije o něco víc. Proběhly zde dvě lekce – 16. a 18.5.

nahoru


8. „Podvečerní čtení”

13. 6. 2011

8. Podvečerní čtení Konalo se 6. května večer a  děti četly ze svých oblíbených knížek. Nechyběly soutěže a promítání ve starém kině. Co to bylo za pohádku??? Už vím.. O panence, která tence plakala.

nahoru


2. Občasná literární kavárna

13. 6. 2011

2. Občasná literární kavárna Literární kavárna pro dospělé byla věnována Michalu Vieweghovi. Konala se za přítomnosti 4 osob, z toho 2 knihovnic. Jako vždy se dostavil pan Mojmír a přemluvil kolegyni z práce. Tak pá po prázdninách... a polepšete se milí potencionální účastníci

nahoru


My všichni jsme Východočeši podruhé!

13. 6. 2011

My všichni jsme Východočeši podruhé! Dětské oddělení naší knihovny je členem Klubu dětských knihoven (KDK) a účastní se některých vybraných akcí. Letos byl vyhlášen další ročník projektu s názvem My všichni jsme Východočeši určený pro děti od 12 do 14 let. Smyslem projektu je, aby děti poznaly svůj kraj - historii, současnost, pověsti, tradice, památky, osobnosti...

Finále projektu My všichni jsme Východočeši proběhlo v Rokytnici v Orlických horách, pátek – sobota 27.- 28. května 2011.

Letos se nám nepodařilo sestavit soutěžní družstvo, a tak jsme se zúčastnili pouze v roli pořadatele -Zdenka Škrochová si z Rokytnice přivezla diplom pro Hvězdu kuchyně! Byla to velmi krásná akce a fotografie si můžete prohlédnou na Rajčeti. Ode mne příroda a sakrální památky, od Ivety akční záběry.

Romantika Orlických hor

Romantika Orlických hor

nahoru


Kniha pro prvňáčka – projekt NPKK

13. 6. 2011

NPKK 3. června se slavilo! V městském muzeu proběhlo slavné rozdávání knížek prvňáčkům obou skutečských škol. Po knížkách Zmizelá škola a Škola je samá legrace (tu od pana Kahouna a Fixla jsme museli dokoupit, dostali jsme jich pouze 28) se jen zaprášilo. A děti dostaly možnost si je vzájemně vyměnit, čehož také někteří využily a také to Nerozdávalo se jen, také se maličko neplánovaně soutěžilo, zpívalo a darem od muzea jsme dostali prohlídku venkovní expozice Lomařství a interaktivní výstavy Palné zbraně. Bylo to bezva.

NPKK ve Skutči

NPKK ve Skutči

Více fotografií na rajčeti

nahoru


Noc s Andersenem pro menší děti

10. 6. 2011

Noc s Andersenem pro menší děti Poprvé jsme uspořádali andersenovské hrátky a knihovnické nocování s pohádkou pro menší děti od 2. do 4. třídy. Rozhodla jsem se, ve spolupráci s kolegyněmi a letitým spřízněným spolupracovníkem ŠD, uspořádat další letošní Noc s Andersenem, tentokrát poprvé pro menší děti – od 2. do 4. třídy. Zájemci se jen hrnuli a nejméně 3x tolik co se jich zúčastnilo (16 ) jsme museli odmítnout.

Program byl daný. Vítězná beseda z přehlídky OKNA o Čtvrtkově knize s kocourem Damiánem, adoptování figurek, dramatizace jedné kapitoly knihy, zpívání při kytaře o Rumcajsovi a následné vyvrcholení programu únosem figurek kočkou Pitipačkou do neobydleného strašidelného domu, jejich záchranou (figurkám se podařilo ukořistit klíč od domu a poslat nám tajný šifrovaný vzkaz) a následné soutěže pohybové i "přemýšlecí". Bylo zajímavé, že některé děti, i přes jistou míru autenticity skutečnosti, pojaly podezření, že vše jsme připravili my velcí. Hmm, ano, ale dávku opravdového dobrodružství to v žádném případě nesnížilo.

Všechno dopadlo na výbornou. Děti se bavily skvěle a my též. Tentokrát jsme upotřebili opravdu všechno, co bylo připraveno. Ten čas totiž nijak neutíkal a byl kupodivu dokonale využit. Také s organizací a doprovodnými programy nebylo tolik práce a děti se hrnuly i do úklidu. Spaly však ještě méně než ty velké. Končily kolem půlnoci a kolem páté už všechny vstávaly. Díky tomu a díky jim jsme ráno dokázali kolektivně se nasnídat, po sobě všechno spacifikovat – umýt, sklidit a ještě hrát v klidu improvizované hry. Jsme všichni spokojeni a jak se zdá, byla by škoda, když už je vše připraveno, nespat s Andersenem letos ještě jednou. Ano, ještě jednou budeme spát za měsíc s prvňáčky, ale vypadá to i na září nebo říjen.

Zpíváme píseň o Rumcajsovi

Zpíváme píseň o Rumcajsovi

Tablo s figurkami podle vítězné besedy z přehlídky OKNA

Tablo s figurkami podle vítězné besedy z přehlídky OKNA

Více fotografií na rajčeti

Text dramatizace „Damián“

Text písně Rumcajs

Testíky - věci na R a věci na M

nahoru


Kniha pro prvňáčka – projekt NPKK

18. 4. 2011

NPKK Pokračujeme a uvádíme několik fotek z další dubnové besedy s prvňáčky ze ZŠ Smetanova Skuteč

NPKK ve Skutči

Mrkve – za ty dostaly děti v zelinářství tajemný dopis

NPKK ve Skutči

Děti a paní učitelka Peřinová ukazují své donesené oblíbené knížky

NPKK ve Skutči

To jsou písmenka, která za chvíli skončí v kouzelném okénku. Prohlédněte si prosím na rajčeti ta písmenka zblízka, je podivuhodné, jaká jsou některá krásná! Jako od malíře a jedno je dokonce vyšívané! Beseda se povedla!

NPKK ve Skutči

nahoru


1. Občasná literární kavárna

18. 4. 2011

Tak dlouho jsme se odhodlávali a tolik očekávání do ni vkládali – do naší první řádné knihovnické akci pro dospělé čtenáře!

A takhle to dopadlo:

Poslední klidná chvíle po zahájení

Tři knihovnice a jeden vážený host Mojmír - ten nás vlastně k té akci kdysi dávno, když jsme začínali s podvečerním předčítáním pro děti, vyprovokoval. Přestože osamělí ... povídali jsme si o knihách oceněných v Liteře a také vyslechli povídku Tchoř v podání samotného pana spisovatele Jana Balabána. Na CD. Krásně čte své povídky. Depresivní, ale silné. Dává naději a sílu dotáhnout i ten bídnej život až do konce. My to nevzdáme.

nahoru


Noc s Andersenem, šestá!

15. 4. 2011

No.. tak to máme za sebou. Konal se na apríla – v pátek, 1. dubna.

Také letos byl náš - už šestý Andersen - povedený. Každý byl jiný a jak jsme zezačátku toho letošního trochu vzpomínali, vybavovali jsme si hlavní motivy všech předchozích. Někteří účastníci-rekordmani u nás nocovali již počtvrté! Opíráme se o starší děti, a vždy je sázkou do loterie, zda se hoši a děvčata nebudou ofrňovat a „půjdou s námi“. Ale ta sázka se kromě jednoho úletu "holek z gymplu" vyplatila.

Poslední klidná chvíle po zahájení

Poslední klidná chvíle po zahájení

Letošní Andersen jsme věnovali komiksu a byl takový mile komorní. Dvanáct dětí, od šestky do devítky, 4 kluci, 6 holek a my čtyři, co jsme to korigovali - knihovnice a tradičně pan učitel Štěpán Doležal Samozřejmě, že Andersen byl pestrý.. dvakrát venku (architektonická soutěž detailů) a exkurze do smuteční síně se vším všudy, tedy i se svým zákulisím (bomba, neprozradíme) a spousta soutěží věnovaných komiksu a také něco šíleně vzdělávacího, však nesmírně zábavného. Ani jsme všechny připravené soutěže a kvízy nestihli, využijeme však na podzimní knihovnické olympiádě, další naší tradiční akci. Nazmar prostě nepřijdou.

Pátračka po architektonických detailech

Pátračka po architektonických detailech

Zkoumání detailů a jejich označení do plánku náměstí; byly tam i chytáky!

Zkoumání detailů a jejich označení do plánku náměstí; byly tam i chytáky!

Holčička s mapou

Čí je který talisman a dole výroba komiksových figurek

Čí je který talisman a dole výroba komiksových figurek

Holčička s mapou

Ještě pár hodin před zahájením jsem byla velmi skeptická a navrhla zrušit výrobu vlastních komiksů. Při předandersenově poradě jsme soutěžícím dvojicím totiž oznámili, aby se doma připravili na výrobu komiksových figurek a vymysleli scénář. Nevěřila jsem však, že se třeba takové deváťačky na tuto záležitost poctivě připraví. Nechali jsme to nakonec osudu a v plánu měli domluvit se operativně na místě zda chtějí figurky vyrábět, nafotit děj a doplnit bublinami s textem. K našemu nelíčenému úžasu ty děti jdoucí k pubertě o tuto nabídku přijít nechtěly, a tak se tvořilo. S obrovským zanícením a v kolektivním duchu. Ano, v duchu starého dobrého kolektivního snažení a ten dobrý duch vzájemnosti nám vše tak nějak zastřešil.

Komiks
Vítězný komiks, lze zvětšit

Vzníklo 6 komiksů. Z toho jeden dokonalý – právě jste ho zhlédli, a rýsuje se i další v podobném skvělém duchu. Ale musí se to ještě dopracovat.

Určitě se podívejte na rajče, tam je fotek víc.. Najdete tam vše podstatné – včetně hádání tajných talismanů účastníků a slavení 40. narozenin Štěpána Doležala. Dalšího Andersena budeme mít za pár týdnů v květnu, poprvé pro menší děti. Uffff!!


A kdo vyhrál? Ohodnotili jsme soutěže, které jsme stihli a z andersenovského klání nám vyšlo toto pořadí:

1.Macháčková Šárka
Barbora Novotná
ZŠ Smet
2.Vaculová Kristina
Drapáková Jana
ZŠ Smet
3.Findejs Jan
Kopřiva Jaroslav
ZŠ Kom
4.Navrátil Vojtěch
Sulzer Dominik
ZŠ Kom
5.Doležalová Žaneta
Bezděková Markéta
ZŠ Smet
6.Vincenciová Zuzana
Michaela Poslušná
ZŠ Kom

Prohlédněte si:

Seznam účastníků

Pamětní kartička

Andersen – plán Noci

Test komiksových postaviček

Doplň bublinu

Prezentace strip

Prezentace komiks

Co přejeme a nepřejeme Andersenovi

nahoru


Jičín – Poprvé přehlídka besed OKNA

15. 4. 2011

V Jičíně probíhala ve dnech 7. - 8. dubna 2011 celostátní soutěžní přehlídka zajímavých a originálních knihovnických besed/pořadů o V. Čtvrtkovi a jeho díle. Nikoli veřejná, přehlídka byla otevřena knihovnicím a pozvaným hostům s  účastí omezenou prostorem sálu jičínské knihovny. Nultým ročníkem tak byla zahájena tradice každoročních obdobných přehlídek věnovaných významným spisovatelům, literárním dílům, žánrům ad. Soutěžní přehlídku organizuje Klub dětských knihoven SKIP s cílem prezentovat a ocenit nejlepší programy/besedy pro děti a mládež v knihovnách, které by se měly stát zdrojem inspirace pro ostatní knihovny. Tolik oficiálně. Za sebe bych chtěla sdělit, že jsem byla jako divačka akcí nadšena a zcela pohlcena. Každá z 8 besed měla své kouzlo a byla pro mne a jistě i pro všechny ostatní přihlížející, zdrojem inspirace.A také potěšil Martin Hak z Brna, který nám předvedl, jak se vypráví příběhy (storytelling) a doplnil hravou dílnou v tom duchu. A abych nezapomněla, večer se konal křest zbrusu nové Čtvrtkovy knihy, která 40 let ležela v šuplíku Albatrosu

Díky všem, kteří celou akci bezchybně připravili. Splnila svůj účel.

Tak se mrkněte na soutěžící:

Markéta Poživilová, Hradec Králové

Markéta Poživilová, Hradec Králové

Lenka Ťoupalová, Eva Zikmundová, Plzeň – 3. místo

Lenka Ťoupalová, Eva Zikmundová, Plzeň – 3. místo

Markéta Dubnová, Hradec Králové

Markéta Dubnová, Hradec Králové

Eva Kordová, Turnov

Eva Kordová, Turnov

Lenka Macháčková, Nová Paka – 2. místo a cena diváků

Lenka Macháčková, Nová Paka – 2. místo a cena diváků

Hana Procházková, Litoměřice

Hana Procházková, Litoměřice

Stanislava Najmanová, Hořice – 1. místo!

Stanislava Najmanová, Hořice – 1. místo!

A šoumenka Marie Davidová, Nová Včelnice

A šoumenka Marie Davidová, Nová Včelnice

Více fotografií na rajčetifotogalerii jičínské knihovny (a ještě zde).

Martin Hak – lidový vypraveč, který oživil setkání knihovnic

Martin Hak – lidový vypraveč, který oživil setkání knihovnic

Více informací o akci OKNA naleznete na stránkách Klubu dětských knihoven SKIP www.futuranp.eu, najdete v Projektech informace o nultém ročníku celostátní přehlídky OKNA a také její vítěze. Vše je doplněno fotografiemi a texty soutěžních pořadů.

nahoru


7. „Podvečerní čtení”

15. 4. 2011

Konalo se 8. dubna večer a zúčastnilo se ho zatím nejvíce účastníků. Děti četli ze svých oblíbených knížek a četli i malé děti, kteří zatím číst neumí (opakovali slova po předčitateli, který tiše napovídal). Pohádka o Sněhurce byla přetržená (tedy film) a toho se využilo ke skvělé věci; děti samy vyprávěly začátek a shledávaly v paměti jména trpaslíků.

nahoru


Improvizovaná tiskovka k „Andersenovi“ v knihovně

18. 3. 2011

Opsáno z deníčku knihovnice: ... Není divu, že jsem si v tom dnešním zmatku málem nevšimla, že mi přijdou do knihovny osmáci na mediální výchovu a budou se mne tázat v improvizované tiskové konferenci na Noc s Andersenem.

Ještě že jsem měla chvilku, abych se ponořila do historie, kdyby se náhodou na něco takového ptali. A že jo! Po počátečních rozpacích "novinářů" se tiskovka pěkně rozjela a k mému údivu se nejvíce účastnili dva chlapci, kteří byli také nakonec po zásluze pochváleni nezúčastněným učitelem. Děti se zeptaly opravdu na vše podstatné a ne vynechaly ani otázku o smyslu té akce, což byla voda na náš mlýn a mohli jsme oba – pan učitel a já – promluvit o čtenářství. Pan učitel o svém vztahu ke knížkám, a představivosti, fantazii – navázal na mne, když já jsem se netradičně tázala elévů, jak prožívají četbu, zda si při ní něco představují či je to záležitost suchá – pouze papíru a písmen. Rozvinula se velmi zajímavá debata, na kterou jsem mohla i trochu vědecky navázat o čtenářské gramotnosti. Děti byly zaujaty a ochotny poslouchat už i mírné poučení. Ta neobvyklá akce se zkrátka tuze vyvedla. Hmm, kolikrát člověk připravuje s péčí program a dopadne to problematicky. A jindy slaví improvizace úspěch. Tohle jsem ale také nefotila, a ani mě to v tom fofru nenapadlo!

nahoru


Pracovně v KK Slavoj Dvůr Králové nad Labem

18. 3. 2011

Ve středu jsme se my „děckařky z Východu“ sešli na Setkání východočeského Klubka (Klub dětských knihoven) v knihovně Slavoj. Jednalo se o mnoha připravovaných akcích a také jsem pro vaši inspiraci vyfotografovala některá zajímavá zákoutí této knihovny. Tak se podívejte na fotky a více jich najdete na rajčeti.

Loučíme se na čas s Martou Staníkovou, čeká miminko

Loučíme se na čas s Martou Staníkovou, čeká miminko

Letní dvorek (a snad i kuřárna)

Letní dvorek (a snad i kuřárna)

Čajovna, místo pro ekology, alternativce, zelené, zkrátka pro ty, kteří nechtějí zapadnout v davu – i když dnes už i tohle je jistá forma mainstreemu

Čajovna, místo pro ekology, alternativce, zelené, zkrátka pro ty, kteří nechtějí zapadnout v davu – i když dnes už i tohle je jistá forma mainstreemu

Idiom made by Slavoj

Idiom made by Slavoj

Více fotografií na rajčeti.

nahoru


Čtenář roku 2010

4. 3. 2011

V rámci podvečerního čtení se 4. března 2011 předávaly diplomy a drobné dárečky pro Čtenáře roku 2010, dětské oddělení Knihovny ve Skutči. První čtenářka, Adélka, nemohla přijít, a tak jsme si vytvořili Adélku falešnou z Adélky jiné. Áďa jako Áďa, řekli jsme si, cenu jí předali a hned odebrali. Nejšikovnějšího čtenáře jsem určila dle několika kritérií – počet vypůjčených svazků se u každého z oceněných pohyboval okolo 100 ks.

 • 1. místo - Adéla Bohatá (11 let)
 • 2. místo - Ondřej Váško (15 let)
 • 3. místo - Michal Hiesböck (12 let)
Vítězná trojka, uprostřed falešná Áďa

Vítězná trojka, uprostřed falešná Áďa

Vítězná Áďa skutečná vyfotografovaná na předávce dodatečné

Vítězná Áďa skutečná vyfotografovaná na předávce dodatečné

Více fotografií na rajčeti.

nahoru


6. „Podvečerní čtení”

4. 3. 2011

První pátek v březnu, tedy 4. 3. 2011 jsme se sešli – my milovníci společného čtení na dalším večeru. Námětem byly žáby a zajímavosti z jejich života. Četlo se z knih Arnolda Lobela Kvak a Žbluňk a Kennetha Grahama Žabákova dobrodružství. Promítala se pohádka o Krtečkovi a jeho nových kalhotkách. Přijde vám to dětinské? Možná ano, možná ne. Museli byste tu literární férii zažít s námi. není to tak suché jak byste předpokládali. Dnes třeba okořeněno předáváním diplomů Čtenář roku. Ze života žab nejvíce zaujaly obrázky obří a nejmenší žáby a žába kanibal. A pak překvapivá informace o jednom ropušáku, který nafandí zakletým princeznám a svůj sexuální život vůbec hodnotí poslední dobou velmi negativně.

A tak už to máme za sebou a všichni jsme se pěkně pobavili a všichni jsme také předčítali. Děti jsou tím, že mohou předčítat jiným, nadšené, a hlásí se všichni. Kromě dvou ze tří chlapců – ten jeden je 15 letý a druhý 11 letý. Oba jsou Čtenáři roku a dnes tu s námi na čestných místech – sedí na nově zakoupených křeslech s kuličkovou náplní. Ale i ti četli, děti se už vyvolávají a střídají samy, je to v jejich režii.

6. Podvečerní čtení

6. Podvečerní čtení

Ctěná část podvečerní společnosti – povšimněte si nových křesel, máme dvě oranžová houpací a kuličková křesla v barvě zelené a červené, po jednom kusu.

Více fotografií na rajčeti.

nahoru


Kniha pro prvňáčka – Dudek je nejlepší!

28. 2. 2011

28. 2. 2010 poránu jsme pořádali pro prvňáčky besedu „Adolf Dudek ilustrátor“ v rámci projektu Knížka pro prvňáčka; třetí akci. Zase něco jiného

Půjčili jsme si na to muzeum obuvnictví, abychom se tam všichni vešli. Pan Dudek je exot a okamžitě s dětmi navazuje ten nejužší kontakt a zfamfrní všechny bez rozdílu věku, vzdělání a vyznání. je to prostě blázen. Ve Skutči měl 6 besed a ta poslední se konala v domově pro seniory. Dovedu si představit, že i babičky a dědové z něho šíleli a rozhodně se o něm tam bude povídat nejméně týden a z jeho návštěvy se stane legenda.

Před besedou se podepisují knihy, Mistr je nesmírně vtipný a pohotový, výbuchy smíchu, gejzíry bujného veselí!

Před besedou se podepisují knihy, Mistr je nesmírně vtipný a pohotový, výbuchy smíchu, gejzíry bujného veselí!

Mistr v akci, nešetří se, přestože má bezlepkovou dietu

Mistr v akci, nešetří se, přestože má bezlepkovou dietu.

Úmrtnost fotografií byla převeliká, Mistr nepostojí a neustále sebou vrtí. To není rozcvička, to je prezentace knižních titulů.

Úmrtnost fotografií byla převeliká, Mistr nepostojí a neustále sebou vrtí. To není rozcvička, to je prezentace knižních titulů.

Děti jsou v šoku a dělají přesně to, co Mistr zavelí. Ze všech stran nás sledují obuvničtí dělníci. Jistě i oni uvítali tohle vytržení z neustálé pilné práce.

Děti jsou v šoku a dělají přesně to, co Mistr zavelí. Ze všech stran nás sledují obuvničtí dělníci. Jistě i oni uvítali tohle vytržení z neustálé pilné práce.

Mistrovo pracovní zátiší.

Mistrovo pracovní zátiší.

Mistr popíjí – i to bylo záminkou k všeobecnému veselí

Mistr popíjí – i to bylo záminkou k všeobecnému veselí.

Děti uléhají na Mistrův pokyn na zem. Neobávají se znečištění, Mistr je ubezpečil, že před akcí osobně vyluxoval podlahu. Šílenství dostupuje vrcholu!

Děti uléhají na Mistrův pokyn na zem. Neobávají se znečištění, Mistr je ubezpečil, že před akcí osobně vyluxoval podlahu. Šílenství dostupuje vrcholu!

Lekce výtvarné výchovy se dostane i paní učitelce. A věděli jste, že vše se dá nakreslit zapomoci 4 základních tvarů?

Lekce výtvarné výchovy se dostane i paní učitelce. A věděli jste, že vše se dá nakreslit zapomoci 4 základních tvarů?

Mistr mi zapózoval po akci.

Mistr mi zapózoval po akci.

Více fotografií na rajčeti.

nahoru


Kniha pro prvňáčka

15. 2. 2011

Máme za sebou celkem 4 besedy, 2 pro každou ze obou tříd prvňáčků. Besedy jsou zbrusu nové, nápadité, dobrodružné a pro děti spíše aktivní než pasivní. Mohly bychom je spíše nazvat Dílnou.

 1. Beseda o písmenkách s prvňáčky Představení knihovny
  1. Povídání o písmenkách a abeced“ se najdou a vytvoří dvojice
  2. Obkreslování písmene a vybarvení ve dvojice
  3. Škatulata a nové obkreslování
  4. Práce se Šmalcovou abecedou: složení obrázku ve dvojici, výdej stejného celého a hledání a zaškrtávání slov – společná kontrola
  5. Vstup do tajemné jeskyně hlídané drakem a hledání písmen – p. uč. Zkontroluje zde je děti znají
  6. Závěrečné předávání knihovnických legitimací se skřítkem a razítkem
 2. Představení knihovny a jejích tajných zákoutí, beseda o písmenkách
  1. Tajný dopis ve výloze obchodu s hračkami zavedl děti do knihovny
  2. Po červeném klubíčku došli do odd. dospělých a po uhádnutí hádanky. Co kromě knížek se zde nachází (časopisy) dostali další tajný dopis – kam dál
  3. Návštěva strašidelného sklepení, skladu knih (tam já schovaná), informace kde je WC a konečně dětské oddělení
  4. Povídání o knize od ranných let: čtení s maminkou, říkanky, leporela – tuhé knížky (2 druhy – harmonika a kniha a naučné), slabikář, čítanka, malované čtení, velká písmena a obrázky (rozdíl mezi „dětskou“ a „dosp“ knihou), první čtení, naučné knížky s obrázky a první knihy našich babiček – Kulihrášek
  5. Povídání o tom, jak se knihy vyrábějí: pan spisovatel, ilustrátor (zapamatovat cizí slovo – před odchodem se zeptat kdo ví), nakladatelství, tiskárna, vazárna, kde se knihy kupují a jak je důležitý čtenář – nejméně tak jako spisovatel – knihy jsou jinak smutné, mrtvé a ztrácejí smysl.
  6. Závěrečná ukázka tajné díry – nikdo neví kam vede a jak je hluboká, ale když do ní hodíš písmeno, zase se sem vrátíš ...
  7. Úkol do příště: přinést své vlastní písmeno, první ze jména např. určené k hození do tajné díry „šťastného návratu“

Fotografie z obou besed na rajčeti

nahoru


4. a 5. „Podvečerní čtení”

15. 2. 2011

Stalo už se tradicí, že každý první pátek v měsíci se koná v knihovně podvečerní čtení. Již se nestrachujeme o účast a ani absence známých tváří nás neohrozí. Už se o nás ví, že přijít se vyplatí. Zavedli jsme novou tradici – promítáme na dětské historické promítačce pohádky.

Co se zatím četlo a promítalo:

 1. pohádky Boženy Němcové / listopad 2010 – povídání o pohádkách a BN
 2. orientální pohádky Karavana - Wilhelm Hauf / leden 2011 – ORIENT a jeho architektura
 3. vánoční pohádky Zbyněk Malínský / prosinec 2010
 4. čertovské pohádky - Podlažice Kodex gigas / leden 2011
 5. skutečské pověsti, upíři – povídání o tajemných místech ve Skutči / únor 2011
 6. téma žáby a žabáci / teprve bude

Promítali jsme pohádky o Zvědavé veverce a Červené Karkulce.

Tipovací soutěž „Jaká klasická pohádka se bude promítat“ měla dva vítěze:BlažejovštíEliška Pečenková

nahoru