Otevřeno

  1. Úterý: 9.00 – 11.30 | 12.00 – 18.00
  2. Středa: 9.00 – 11.30 | 12.00 – 18.00
  3. Čtvrtek: 9.00 – 11.30 | 12.00 – 18.00

Čas internetu pro veřejnost

 

Můj účet:

Aktuálně

8. Knihovnická olympiáda - 23. listopadu 2012

1. 12. 2012

Soutěžní akce pro starší děti školou povinné obou základních škol ve Skutči. Knihovnická olympiáda dne 23. listopadu 2012 byla zaměřena tentokrát na drama a divadelní hry. Tradiční pexeso obsahovalo podobizny dramatiků a názvy jejich her, momentka je z okamžiku, kdy se dvojice pexeso učily. Nejšťastnější byla nakonec dvojice Zuzana Svárovská a Eliška Paurová, která celou disciplínu pexesa vyhrála.

Z ostatních soutěží můžeme jmenovat monolog či dialog s lebkou (dle vzoru Hamleta), kde překvapili vítězové celé olympiády Jára Kopřiva a Jana Kotasová připodobnili lebku k lesklému sumci. Velice zajímavou výtvarnou disciplínou byl plakát na hru Maryša, jedna dvojice udělala plakát poněkud Čapkózní, tedy ve stylu Josefa Čapka. Smysl celé akce byl (kromě dobré zábavy) náctiletých probudit nebo spíše posílit vztah ke knihám a četbě, potažmo k fantazii, kterou čtení rozvíjí. Akce byla výborně připravena – díky dlouhodobým úkolům (dialog s lebkou a plakát) nedocházelo k prolukám a účastníci skvěle spolupracovali. Jedna z nejlepších olympiád.!!!


nahoru


Knihovnická olympiáda 2012, podzim - výsledky

1. 12. 2012

4. Jaroslav Kopřiva – Jana Kotvasová 73 bodů 1. místo
5. Lukáš Kafka – Michal Lorenc 65 bodů 2. místo
2. Klára Machačová – Lucie Švadlenková 61 bodů 3. místo

6. Kateřina Benešová – Jan Jaroš 59 bodů 4. místo
8. Zuzana Svárovská – Eliška Paurová 55 bodů 5. místo
9. Barbora Nováková – Michaela Filáčková 49 bodů 6. místo
11. Denisa Flídrová – Barbora Chalupníková 40 bodů 7. místo
1. Natálie Vašulínová – Debora Dopisová 39 bodů 8. místo
7. Nikol Hegrová – Barbora Zdražilová 38 bodů 9. místo
10. Ondřej Faltys – Láďa Faltys 37 bodů 10. místo
12. Ondřej Vařejčko – Michal Bakeš 23 bodů 11. místo
3. Kristina Hájková – Tereza Nadrchalová 18 bodů 12. místo

Plakát takřka čapkoidní dvojice Lukáš Kafka – Michal Lorenc (celkově druzí)

Vítězný skeč (dialog s lebkou) vítězné dvojice 8. knihovnické olympiády Jaroslav Kopřiva a Jana Kotvasová:
Tvá lebka, hladká, plešatá,
je krásnější než růže.
A tvá překrásná kůže…
… zlatavá jak západ slunce,
když u rybníka chytám sumce.

Abys nám tam zase nespad,
ty náš velký básníku,
měl bys rychle přestat chlastat.
Do Bohnic tě může dostat,
chlast s nímž ses dal do kupy.
Žádná ženská už tě nechce,
kromě týhle obludy.

více fotek z akce na rajčeti

Dokumenty z Olympiády:

Olympiáda 2011 podzim plakát
Seznam disciplin
Knihovnická olympiáda 2012 výsledky
Olympiada dramata
Komedie a tragédie
Katalog otázky
Karkulka
Olympijské pexeso - řešení

nahoru


18. Podvečerní čtení - 9. listopadu 2012

1. 12. 2012

Hlásíme, že osmnácté, druhé „Čtení“ v novém školním roce proběhlo 9. listopadu 2012 v 17.30 hodin. Program obvyklý, účast standardní. Takže OK.

nahoru


17. Podvečerní čtení 12.10.2012

7. 11. 2012

Sedmnácté, ale první „Čtení“ v novém školním roce proběhlo v komorním prostředí dětského oddělení knihovny. Program obvyklý, promítala se RETROPOHÁDKA Dlouhý, Široký a Bystrozraký.

nahoru


Setkání knihovnic chrudimského okruhu ve Slatiňanech na Švýcárně

25. 9. 2012

 Více fotek na rajčeti

 

nahoru


Skutečký jarmark – 18.8.2012

6. 9. 2012

Opět po čase jste se mohli s námi setkat na tradičním jarmarku, kde jsme prodávaly knihy, které si může dovolit opravdu každý. Cena už od 1 koruny, a tam také cena končila. Návštěvníci jarmarku náš stánek obléhali jako žádný jiný. Literatura a knihy jsou v kurzu!

nahoru


Velká letní soutěž „Plyšák-turista“

6. 9. 2012

* se záštitou starosty Pavla Novotného
Vážení čtenáři, nebudeme zastírat, že naše letní fotografická soutěž nebyla pro mnohé z vás tak atraktivní, jak se čekalo. Přišly nám jen dva ohlasy a 4 fotografie.

Nejprve se ozvala Anička Jehličková - 8 let, z Kvasína. Poslala fotku ze Sněžky s plyšákem jménem Dick, dinosaurem.

Anička Jehličková - 8 let, Kvasín 2, 539 73 Skuteč. Jsem vyfocena na Sněžce s plyšákem Dick, dinosaurem.

Koncem srpna poslal 3 fotografie Jakub Kříž – 10 let, z Prahy; hlavní roli v seriálu hrál modrý pták na dovolené.

Jakub Kříž: Kdo říkal, že prázdniny mají být akční?

Jakub Kříž: V pohybu

Jakub Kříž: Táboření (na zahradě)

A to bylo bohužel nebo možná i bohudík vše (dík moc alespoň za ty dva účastníky, konkurence je veliká; děkujeme Aničko i Jakube).
S kolegyněmi ze skutečské knihovny jsme se rozhodly v tomto případě posoudit fotografie samy, a jednoznačným vítězem soutěže jsme zvolily:

Jakuba Kříže s jeho sérií fotografií s panem Haidegerem Krákorou, modrým papouškem nalezeným na půdě, jehož původ se ztrácí v mlhách času.

Anička Jehličková dostává cenu druhou, třetí je neudělena.

Díky panu starostovi Pavlu Novotnému, patronovi soutěže, dostane Jakub a jeho přítel pan Krákora výpravnou publikaci o městě Skutči a skutečský kalendář pro příští rok 2013.
Anička s kamarádem Dickem obdrží skutečský kalendář 2013 a pytlík bonbonů.

Dárky budou zaslány poštou v dohledné době (kalendáře dosud nejsou k dispozici), ale pokud účastníci projeví obratem zájem, mohou si pro ceny přijet osobně (kontakt:mailto:info@knihovna-skutec.cz).

nahoru


Změna pracovní doby o prázdninách

18. 7. 2012

Ve čtvrtek 27.7. bude knihovna celý den uzavřena z důvodu přerušení dodávky elektrického proudu. Týká se provozu knihovny i veřejného internetu.

V týdnu od 20.-24.8 (pondělí až pátek včetně) bude knihovna uzavřena, protože budeme malovat v dětském oddělení.

nahoru


Letní prázdniny 2012 v knihovně

17. 7. 2012

Pracovní doba o prázdninách se nemění

dovolené si vybíráme ve střídavém režimu, takže ani z tohoto důvodu nebude knihovna uzavřena. Ale je tu jeden háček! Na konci srpna proběhne v dětském oddělení malování a knihovna bude pravděpodobně několik dní uzavřena z důvodu úklidu a stěhování fondu. Přesné datum této výluky zatím nevíme, ale včas bude oznámeno všemi dostupnými mediálními cestami. Jistě se to donese i k vám.

nahoru


Pasování na Rytíře řádu čtenářského 2012

16. 7. 2012

Letos jsme pasovali dvakrát! ZŠ Komenského vyslala na pasování ostřílené borce druhé třídy a pasovalo se ve středu 27. června v obřadní síni městského úřadu. Ten samý obřad se opakoval ještě v pátek, kdy uviděl a popasoval pan král Pohádkové říše a úplně nový panoš Martin Sodomka prvňáky ze ZŠ Smetanova. A mimo knížek se rozdávala i vysvědčení z první třídy. Pasování jest velmi krásný obřad.

  

 Všechny fotky z pasování na rajčeti:

http://zuzi58.rajce.idnes.cz/Pasovani_2012_-_ZSSmetanova,_1._trida

http://zuzi58.rajce.idnes.cz/Pasovani_2012_-_ZS_Komenskeho%2C_2._trida/

nahoru


Docentka Věra Přísná v akci aneb pitva knihy

20. 6. 2012

Ve čtvrtek, 14. června, přijela do městské knihovny vzácná návštěva. Docentka patologie Věra Přísná! Zajímavé na ní bylo to, že je to dvojče paní knihovnice Zdenky. Poprvé ve svém životě provedla docentka Přísná pro druháčky ZŠ Smetanova pitvu knihy, ovšem hledání knihy kterou si paní docentka vybrala a na které trvala – byla ochotna pitvat pouze knihu patřičně romantickou a zamilovanou, se poněkud protáhlo, protože opět do hry zasáhl potměšilý knihovnický skřítek a knihu schoval na hřbitov. Za pomoci holoubka a tajných dopisů se kniha nakonec našla a pitva za asistence žáků skutečně proběhla. To jsme si všichni oddechli.... Byla to akce velmi odborná a vzdělávací, a tak není divu, že jsme si pak museli vybít adrenalin na hře zvané KUFR.

Paní docentka po svém náročném vystoupení přijala pozvání p. učitelky Peřinovédo školy na kávu a zákusek. Celá akce tam totiž končila společným noclehem ve třídě. Před ním ovšem proběhla základní hygieny, což paní docentka ocenila pochvalným pokynutím hlavy a také se společně dívalo na Šmouly. To ovšem již paní docentka po dobře vykonané práci spokojeně odjížděla zpět do Prahy.


nahoru


Holub stokrát jinak

20. 6. 2012

Ne, to opravdu není nová kuchařka. Neobvyklé zážitky jsou solí i cukrem života. Ten včerejší dopolední – k události došlo 19. června však patří k těm, co se dají srovnat s pocitem nadpozemské nirvány, jenže je velmi reálný a žádné mystické síly ho nezpůsobily, „jen“ děti…Padlo deset hodin a do knihovny ke mně do patra vlétla paní učitelka prvňáků, jestli prý mohu přijít před knihovnu. Tak jsem šla. Pod schody byly shromážděny v ladné sestavě děti s nějakými rekvizitami a když se vše ztišilo spustily inscenovanou píseň s různými pohybovými variacemi jen pro mne a o mně – o paní knihovnici.

Zážitek neuvěřitelný, beroucí dech, beroucí slova. Přišla jsem si na těch schodech velmi poctěna. Po skončení se děti na mne sesypaly a každé mi předalo tu svou rekvizitu. Bylo to cca 20 holoubků a každý jiný! Holoubci proto, že dopisy s pozváním do knihovny nosí tajemný holoubek, který je sice velmi nespolehlivý, ale není zase takový zlomyslný šibal jakým je záludný knihovnický skřítek! Zapsala knihovnice ZdenkaPrvní várka holubičekDruhá várka holubičekDostala jsem i květiny – prosté sice, ale od srdceHolubičky jsem dostala od dětí ZŠ Smetanova, zde se svými písmeny (fotka z dřívější besedy)BONUS: fotografie prvňáčků ze ZŠ Komenského ve třídě před tabulí – celý rok Knížky pro prvňáčka je provázely dopisy, které jim přinášel holoubek

Více fotek na rajčeti

nahoru


16. Červnové podvečerní čtení

14. 6. 2012


16. Podvečerní čtení se uskutečnilo 8. června 2012 v 17.30 hod. a sešli jsme se opět v naši obvyklé komorní sestavě, navíc přišla Jaruška, postrádali jsme ale Martina. Z toho vyplývá úkol – zlepšit vzájemnou komunikaci: Co se dělo??? Nové knihy, čtení, soutěž, promítání, vše, jak to máte a máme rádi. A tentokrát i 3 kvizy, což je vždy přijato s velkým uspokojením. Tak příště! Přijďte i vy!

nahoru


Knihařská dílna s Jardou Těsnohlídkem

7. 6. 2012

29. května jsme se sešli v knihovně s druháčky ZŠ Smetanova a panem knihvazačem Jardou z Havlíčkova Brodu a společně jsme se podívali jak se váže kniha a jak se jmenují její jednotlivé části. Vázali jsme naši vlastnoručně vyrobenou knihu o Kamilovi – knihomolovi a dobrá věc se podařila. A jako bonus jsme se dověděli i něco o životě. Třeba heslo: Když tě všechno zradilo, pomůže ti kladivo. Děti si odnesly knihu s sebou do školy a až vymalují desky, donesou mi ji ukázat. Knihovnici Zdence se dostalo pozvání na zítřejší školní výlet, což přijala.

více fotek z akce na rajčeti

nahoru


Na školním výletě s druháčky ZŠ Smetanova

7. 6. 2012

30. května jsem využila pozvání svých “andílků” druháčků ZŠ Smetanova a vyrazila s nimi na školní výlet tužit spolupráci knihovny a školy. Jelo se do zámku Žleby a přilehlé obory s bílými jeleny a dravci a na zříceninu hradu Lichnice, kde jsme navštívili poblíž stojící staletý a dutý Žižkův dub a legendární skálu Dívčí skok, ke které se váže pověst O kruté Miladě. Nikam jsme nespěchali a pěkně jsme si to všichni užili. Budeme vzpomínat – třeba na první přiblížení malých jeleňátek ke krmítku, první ukázání mláďat orla v hnízdu a hradní hrátky na Lichnici.

více fotek z akce na rajčeti

nahoru


Knížka pro prvňáčka – slavnostní předávání knížek Školníci

7. 6. 2012

Díky SKIPu  (Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky) jsme dnes, tj. 7. června, mohli předat všem skutečským prvňáčkům po knížce Miloše Kratochvíla a ilustrátorky Renaty Fučíkové Školníci. A že to byla akce velmi slavnostní a veselá, to si piště. Knížky se předávaly až na závěr akce a mezitím se jemně soutěžilo a knihovnice Zdenka představila dětem autora knihy, paní ilustrátorku a jejich knihy. Děti luštily Pohádkovou doplňovačku s tajenkou Knížka pro prvňáčka, recitovaly se básně, zpívaly kolektivně písně, paní učitelky soutěžily kdo si vzpomene na více pohádkových postaviček a také se nahlas četlo z nových knížek. Byla jsem překvapena, že prvňáci ze ZŠ Smetanova uměli velmi dobře číst kolektivně. Opravdu neobvyklé a skvělé. A není to samozřejmost, jak se paní učitelka svěřila, ta dovednost se musí učit! Závěrem vydařené akce se děti mohly podívat na výstavu chladných zbraní, v muzeu právě probíhající. A tak se umně propojily 3 kulturní instituce: ŠKOLA, KNIHOVNA a MUZEUM. A abych nezapomněla, porota ve složení Eliška a Lada rozhodla nerozhodně. V soutěžním klání zvítězily třídy obě!

Více fotek na rajčeti

nahoru


Trocha poezie z besed v knihovně

28. 5. 2012

Je právě 22. května a včerejší zážitek z besedy s žáky 5.B ZŠ Smetanova a paní učitelkou Andreou Kučerovou mě přiměl napsat pár řádků.
S páťáky (a nejen s nimi) se vídáme pravidelně, před měsícem jsme měli na pořadu Ezopa, jeho život a bajky. Beseda děti zaujala a paní učitelka téma využila v literatuře i ve výtvarce. Poezie ale zabrala také. Závěrečným překvapením besedy byl pokus zahrát si na básníky. Nebylo moc času a předmět byl daný. Jaro, slunce, sněženka a přídavné jméno zelený.
A my jsme všichni jen zírali, co všechno se dá za tu chvilku vymyslet!
První místo v této malé soutěži poetů bylo jasné! Báseň hned po přednesu sklidila spontánní potlesk a všichni jsme se shodli, že Daniel Dospěl je opravdu talentovaný! Čas ukáže.

Teplé jaro / Dan Dospěl 1.
Slunce, slunce, sluníčko,
kotě koulí klubíčko.
Tady je zelená tráva,
tu sežere velká kráva.
Sněženka celá voní světu,
každý si přičichne k jejímu květu.
Jaro přišlo – bude tu dlouho
a ty mi zůstaň – moje jarní touho!

... / Jakub Tichý 2 .- 3. místo
Všude slunce svítí
Všude všechno hezky klíčí
Tráva je zelená
Pole je zorané
Batole je vysmáté
Všude se radují
Krávy se pasou
a putovníci chodí svojí trasou

O jaru / Vojta Doležal Tichý 2 .- 3. místo
Už ráno pálí slunce
Děti chytají sumce
Vyrůstá jarní sněženka
Venku se prohání Dášeňka
Tráva je všude zelená
Obloha je hezky bělená
To vám povím o jaru.
... Jen všude je moc komárů...

Skvělá je literární narážka na Dášeňku Karla Čapka, povídali jsme si o ní v úvodu. Asi netušíte proč – nu, byla po jen taková doplňovačka s tajenkou BÁSEŇ.

A ještě cena za výjimečnost:
... / Jana Sekerešová / cena za výjimečnost
Královna Alžběta II. na slunce se dívá.
Sněženku si utrhla a ta krásně voněla.
A kochá se zelenou travou, která je prý darem země krásným!
A tu poručí: Tu krásu zeleně dobytku rozdat!
Alžběta se jde projít a sněženky v zahradě krásně voní.
A královna Alžběta po zahradě krásně sní.

… / Anička Váňová / nejlepší z ostatních neoceněných básníků
Sluníčko nám hezky svítí,
Jaro už je tady.
Zelená travička se krásně třpytí
A sněženky jsou tady.

Daniel Dospěl je opravdu talentovaný!

Výkresy z besedy o bajkaři Ezopovi

nahoru


15. Podvečerní čtení – květnové

18. 5. 2012

11. května proběhlo po dvou absencích znovuobnovené Podvečerní čtení pro děti a jejich přátele. Povedlo se! Nedělali jsme velkou reklamu, ale všichni, co si přáli, aby pokračovalo přišli: Michal Hiesböck, Ondřej Faltys, Martin Obrovský s doprovodem a paní Trníková a její trojice hodných chlapců a tentokrát přišel i nejstarší kvintán!

V tomto komorním a empatickém prostředí jsem představila nové knihy a pohovořila o těch, které dostaly literární ceny, upozornila na některé zajímavosti (ilustrátor a spisovatel Pavel Čech samouk) a pohovořila nadšeně o žánru zvaném Komiks. Oblíbené promítání bylo. Nadělila jsem si oblíbený osvětový film O zvědavé veverce, který se setkal s nadšením všech zúčastněných. byla to znovuobnovená repríza.

15. podvečerní čtení (plakát)

nahoru


Dobří Dudci se vracejí!!!

18. 5. 2012

9. května konečně přiletěl! Po všech těch peripetiích s polámanou vrtulí je ilustrátor Adolf Dudek konečně ve Skutči a v plném nasazení. A není divu – květnové dny volna mu dodaly energii a také, jak sám říkal, měl absťák (jen malý, ten největší přichází o letních prázdninách) a proto přijel náležitě napružen a natěšen na tuhle jeho oblíbenou štaci, jak nám sdělil.

V komorním prostředí muzea se mu líbí a okouzlila ho největší bota na světě (berte s rezervou). Co říci... skvělé, skvělé skvělé a děkujeme. Beseda se konala v rámci akce Kniha pro prvňáčka.
Dopis od pana Dudka 1.
Dopis od pana Dudka 2. 

Fotoreportáž z akce

Začínáme. Vzdálenost mezi dětmi a mistrem je vyměřena s ohledem na Mistrovy pohybové aktivity, děti zatím rozpačité.

Beseda se rozjíždí, Mistr se pomalu dostává do varu.

Ani děti nezaostávají, již zobají Mistrovi z ruky

Největší bota na světě: naše chlouba, Mistrovo potěšení

Vrcholné číslo představení… Mlha přede mnou, mlha za mnou

Zavřete oči, odcházím

Už jsem v trapu – Mistrův nový trik

Opět v akci – bezpečnostní distanc zmizel

Mistr uklidňuje děti a posílá je marně do patřičných mezí

Mistr kapituluje a sám vstupuje do burácejícího kotle s úmyslem ho dirigovat

Mistr kreslí sám sebe

Ukázka abstraktního umění (mrkev v trávě)

Autogramiáda

Fronta neubývá, již vyřízení adepti o podpis se opět automaticky řadí vzadu do zástupu

 

Spolu. Jediný rozmazaný obličej má Mistr, níže nabídka náhradních hlav k volnému použití

 

 

Více fotografií z akce naleznete zde (rajce.idnes.cz)
Fotoreportáž z loňské návštěvy

 

nahoru


Nejhezčí noc v roce – Noc s Andersenem!

17. 4. 2012

30. března jsme již posedmé nocovali v knihovně s Andersenem. Nebo to safra už bylo podesáté? Jak se to vezme. Loni jsme totiž pro velký zájem s Andersenem spali 3x… Ale držme se raději prvního údaje, ať v tom číslování nenastane časem chaos.

Téma letošního ročníku bylo dané – šifry, tajná písma a jejich luštění. Vždy se snažíme s naším guru – Štěpánem Doležalem - vymyslet atraktivní téma a pak ho také naplnit nečekaným dobrodružstvím.
Není čas se nudit, to si pište a vždy se kromě knihovny ocitneme i v nějakém dalším atraktivním prostředí, kam se dá od knihovny lehce dojít pěšky. Třeba na hřbitově, jak se nám stalo letos. Čekalo nás tam luštění tajemného sdělení a klíč od pokladu, který byl potřeba, abychom našli ve strašidelném sklepení plném velkých bílých pavouků poklad. A že jsme si ho spravedlivě zasloužili je jasné, o tom nemusí nikdo z vás nezúčastněných pochybovat!

Spát se nám nikdy nechce, tedy nám starším docela jo, ale ti účastníci Noci dělají všechno proto, aby se zalehlo do spacáků co nejpozději. Zpříjemňujeme jim ten mezičas dalšími soutěžemi, a to mají rádi. A když se konečně usne, není to zase nadlouho. Někdo omylem vykoukne poránu ze spacího pytle a za chvíli švitoří celá knihovna. Čeká nás studený bufet s teplým čajem, stejně jako včera večer. A byla to dobrá volba, švédský stůl byl vymeten natotata. Není nad to, když si můžeme vybrat, přestože nejsme vybíraví.

Té pravé Noci s Andersenem se mohl zúčastnit jen omezený počet dětí, a protože výběr není nikdy tak akorát spravedlivý a ideální, uspořádali jsme následně ještě jednu Noc s Andersenem. Jak to dopadlo, v tuhle chvíli ještě nevím, ale máme zaručené zprávy se nám do nové sestavy opět vehementně tlačí anderseňátka, která tu docela nedávno s Andersenem nocovala. Ach jo, zase ti divočáci… ale na druhou stranu to značí, že se akce nepochybně povedla. Tak zdar dalším knihovnickým akcím pro děti!

Více fotek na rajčeti

nahoru


Knížka pro prvňáčka – beseda Mašinky

17. 4. 2012

Také letos stejně jako loni jsme se přihlásili do celostátní akce: Knížka pro prvňáčka, tentokrát pod patronací SKIPu. Více jindy, nyní k Mašinkám.

Máme za sebou interaktivní dramatizaci příběhu Mašinka Percy v kamenolomu s panem Markem a jeho dcerou Martinou. Pan Marek je postižený; není mu moc dobře rozumět a pro jeho projev jsou typické nevypočítatelné pohyby rukou a obličeje, abych to tak nějak laicky charakterizovala. Martinka chodí do čtvrté třídy. Naše besední prostory v knihovně jsou omezené, a tak jsme zvolili tentokrát přednáškový sálek městského muzea s koberci na podlaze.

Přiznám se, že jsem mělaz té produkce trochu v kalhotách. Účastnilly se dvě první třídy "horní" a "dolní" školy. Staří známí... jedeme s nimi v projektu Kniha pro prvnáčka, a tak jsme se neviděli poprvé. Ale přece... člověk mikdy neví, jak budou reagovat na pana Marka a zda jeho dcera bude dostatečně dramatická a nebude kuňkat. Zkrátka, zda si dovede zjednat pozornost. Nechtěla jsem nechat nic náhodě a rozhodla jsem se spontánně, že se té produkce nečekaně a neplánovaně zúčastním opatrně také. Budu připodotýkat a rozvíjet témata, klást otázky a tak různě, jak se co naskytne. Mínila jsem, že bych se mohla stát takovou nepatrnou ale podstatnou spojnicí příběhu mezi dětmi a panem Markem A s ohledem na jisté zkušenosti jsem se na tu svou improvizaci nijak nepřipravovala a ani jsem se neobávala. Možná nahrálo dobré věci i to, že jedna třída málem nepřišla a museli jsme ji urychleně povolávat. Zatím jsme si vespolek povídali, poznávali se a vůbec rozvíjeli společenskou část setkání.

Beseda dopadla skvěle! Všechno vyšlo jak mohlo nejlépe. Martinka stála a své texty předčítala dostatečně výrazně a nahlas, pan Marek se také dobře rozjel a já jsem připodotýkala jak se to hodilo. Děti byly od začátku plně zaujaté, soustředěné a pana Marka braly zcela samozřejmě. A každý chtěl soutěžit a pomáhat. Úkolů bylo dost, a tak se vystřídaly všechny děti. A nakonec měly čas i prostor si s kolejištěm pohrát samy.
     

     

     

Vice fotek na rajčeti

nahoru


Jedeme dál s druháky – Kamil knihomol

17. 4. 2012

Únor 2012 - Když do teplých krajin, tak jedině s Kamilem!
Tahle kniha mne okouzlila, sotva jsem ji otevřela. Je tam o všem potřebném! O kráse čtení, obrazotvornosti, o veškeré moudrosti světa co je v knihách obsažena, o závislosti, o malém smutku a nechybí ani dobrodružství a síla přátelství. A šťastný konec.

I moje obrazotvornost se rozjela na plný pecky a hned jsem si představovala, jak tu knihu s druháky společně přečteme na jeden zátah a možná? a vlastně zcela určitě by si zasloužila i dramatizaci. Šlo to spontánně a myšlenka navazovala na myšlenku a za chvíli byl plán hotov! Nejen společné čtení a dramatizace! My zhotovíme i svoji knihu o Kamilovi – takový REMAKE! Je to moderní a nám se podaří dokonale do toho krásného příběhu vniknout.

Text knihy jsem zcela volně rozdělila do nových 24 součástí podle počtu dětí a přemýšlela co dál. Svěřila jsem se se svým plánem kamarádce Vladimíře (Neužilové), a ta mi skvěle poradila podle toho mého nového mustru jak a kde děti zvednout ze židle a rozpohybovat. Na Vlaďku dám, má daleko více zkušeností než já a kupodivu musím přiznat, že jsem se s jejími nápady ztotožnila hned po prvním čtení. Ano, tak to bude nejlepší.

A dopadlo to opravdu výborně. Cestou ke knihovně se hledalo a nakonec i našlo hnízdo s knihou a 24 špačků. V knihovně nejprve něco vzdělávacího o čtení knih a čtenářské gramotnosti v intencích druháčků, co mám nejraději je pár vysvětlujících slov o ilustracích, to je moje parketa, a beseda vyvrcholila společným čtením a dramatizací příběhu šoačka Kamila. Paní učitelka na závěr vyfasovala 24 formulek, ve škole si děti vylosovaly každý tu svou a na tom základě vytvořily jednu knižní stranu s textem a ilustrací. Někdo i více, za ty nemocné "ulejváky".

V pondělí jsem byla ve škole zkontrolovat stupeň připravenosti a protože vše bylo OK, ve středu se uskutečnila velká literární sešlost autorů a ilustrátorů. To shromáždění bylo velmi slavnostní a děti to braly nečekaně vážně. Každý autor se představil podle čísla své stránky, podepsal se do tiráže a po gratulaci, potlesku a fotografování opět usedl mezi ostatní. Bylo ticho jako v kostele a paní učitelka nechápala, proč jsme všichni najednou tak vážní až pochmurní. Ano, bylo to velmi zprvu velmi distinguované sliterární shromáždění, ale později, když se hledaly bonboniéry od našeho skřítka, který mi telepaticky sdělil indicie, se zábava rozproudila. Nejdříve nikdo z nás nechápal, jak je možné, že kolečko s bonbony si děti mohly zopakovat dvakrát a ještě zbyly dva kousky pro učitelku a knihovnici... a pak jsme na to přišly! On byl totiž magický den: 22.2.2012. V tom dni to nemohlo skončit jinak než skvěle.

Zapředly jsme také hezké povídání o knížkách a zužitkovala jsem dokonce 3 autorské knihy, které mi přinesl ukázat a půjčil mi je na posouzení čtenář David Bělovský, shodou okolností bratr druháka Ondry. No a to je vše, prohlédněte si fotky a už snad nemusím nic dalšího dodávat. Nyní již nezbývá, než dát tu vzácnou knihu svázat. Ještě nevím kdo bude tímto úkolem poctěn..

Matouš Bohatý

Jan Eisner

Katka Burešová – všichni uznáváme, že maluje opravdu nejlíp! A malý výběr..

Lucie Kučerová

Tiráž s autogramy tvůrců – velmi cenná věc!

nahoru


Nejlepší dětský čtenář roku 2011 a 14. únorové Podvečerní čtení

17. 4. 2012

4. února roku 2012 jsme se sešli navečer v knihovně, abychom si nejen společně početli, ale hlavně odměnili nejpilnější dětské čtenáře.

Na úplné špici se umístil čtenář Michal Hiesböck, milovník knih, který rád a pravidelně navštěvuje také naše podvečerní čtení, na druhém místě Lucie Švadlenková a třetí Eliška Pečenková. Velká gratulace a uznání!

Naše čtenářská trojice: Zleva Lucka, Eliška a Michal

Přehled nejpilnějších čtenářů roku 2011 - děti do 25. místa
Přehled nejpilnějších čtenářů roku 2011 - dospělí do 25. místa

nahoru


Upravená provozní doba Městské knihovny o vánocích

2. 1. 2012

Pátek 23.12.2011 7:00 - 11:30 zavřeno
Pondělí 26.12.2011 zavřeno  
Úterý 27.12.2011 9:00 - 11:30 12:00 - 16:00
Středa 28.12.2011 9:00 - 11:30 12:00 - 15:00
Čtvrtek 29.12.2011 9:00 - 11:30 12:00 - 16:00
Pátek 30.12.2011 7:00 - 11:30 zavřeno

nahoru


Občasná literární kavárna

2. 1. 2012

Literární kavárna 8. 12. v 18.00 hod - pro velké čtenáře - byla věnována Václavu Čtvrtkovi a jeho jediné knize pro dospělé – Nezbedné pověsti. Konala se za přítomnosti 4 osob, z toho 2 knihovnic a dvou kamarádek Zdenky ze cvičení. Tuto akci zatím odsouváme k ledu. Nějak se nedaří vzbudit zájem veřejnosti.
Možná by stálo zato zvážit americký model.

nahoru


Knihovnická olympiáda

2. 1. 2012

Knihovnická olympiáda je za námi… a byla jako vždy povedená, přečtěte si text Štěpána Doležala, našeho guru knihovnické olympiády, učitele ZŠ Smetanova

Byla stejná, a přece v mnohém jiná. Konala se v pátek 2. prosince 2011, přišlo opět dvanáct dvojic, které mezi sebou bojovaly v disciplínách vyžadujících určitou sečtělost, fantazii, rozhodnost, vtip a soustředění. Poprvé v téhle soutěži chyběly například Bára Novotná či Lenka Šmahelová, minulé deváťačky, což byly v předchozích letech opory naší školy. Jenže generační obměna je neúprosná, a tak nezbývá než doufat, že i současní šesťáci jednou budou pomyslně vystupovat na stupínky nejvyšší.

     Za naši školu se účastnili Nikol Hegrová s Bárou Zdražilovou, Simona Jelínková s Adélou Bohatou, Ondra Vařejčko a Michal Bakeš, ze 7. A Michal Hiesböck a Ondra Faltys, ze 7. B Denisa Flídrová a Bára Chalupníková a z 9. A Míša Čápová s Katkou Dospělovou.

   Některé z disciplín byste mohli znát z minula – tradiční vyhledávání v katalogu a pexeso z autorů a jejich děl jen tak nezmizí, ostatní jsme obměnili. Například čtení vzhůru nohama (vzhůru nohama byl text, nikoli soutěžící) někomu působilo potíže, jiný „mrknul“ a viděl, co má dělat. Někteří ze soutěžících se s textem otočeným trápil opravdu dlouho, i když jsem je „motivoval“ tím, že se jim to bude hodit hlavně v autobuse nebo metru, když budou chtít někomu přečíst něco z časopisu.

    Obnovili jsme „velblouda a černošku“, jednu pohybovku, kdy černoška (první soutěžící) nese knihu na hlavě, v otáčce ji „naloží“ na záda druhého „velblouda“ a ten ji musí donést zpět na svém hrbu a přitom se ještě napít z nádrže (kalíšek).

     Velmi zajímavou soutěží byly přesmyčky. Přesmyčku zná snad každý, to se ve slově přesmýknou písmena a třeba RABEZ pak dá zvíře ZEBRA. My jsme situaci soutěžícím zjednodušili (či ztížili, záleží na úhlu pohledu) tím, že jsme přesmyčky udělali z literárních pojmů, jmen autorů i jejich knížek a také literárních postav. A navíc se přesmyčky nacházely v souvislém textu, ti schopnější mohli tedy jejich tvar odvodit. Dvojice Kopřiva, Kotvasová dokázali rozluštit přesmyčky všechny a v tom čase byla disciplína ukončena. Bravo...

     Úplně jinak museli ovšem olympionici dumat u básně. Vzhledem k nedávno uzavřené soutěži, kdy čeští žáci mohli tvořit text pro indické děti. Akce Kde končí svět měla dětem v Asii představit jeden z měsíců, konkrétně říjen. A tak jsme soutěžícím dali dvě slova pevná, INDIE a ŘÍJEN, a dalších šest si vylosovali z krabice s lístky. Volil jsme slova zajímavá a mnohovýznamová, například PILA, JEDLI, KOULÍ, STARÁ atd. No a úkolem bylo vytvořit básně, kde použijí dvojice všech osm slov v libovolném pořadí i místě.

        Výtvarný úkol vycházel z podzimu a z kanadské vlajky. Stylizovaný javor nás přivedl k úkolu navrhnout vlajku s úplně jiným listem a hlavně s úplně jinou kompozicí. Doslova jsem do zadání napsal (otázka je, kdo to četl pozorně), že použitím stejného principu jako u Kanady si soutěžící přímo říká o poslední místo. A zde se vyskytl největší problém celé olympiády – zatímco většina dvojic dělala a makala, našly se i dvojice, ve kterých dělal jen jeden člen a druhý koukal po světě, v horším případě „vykecával“ a rušil ostatní (což ostatně nebyl jen problém téhle disciplíny). Pak se nabízí otázka, proč se ti lidé účastní? Takzvaně „ulejt se ze školy“ můžou přece i tím, když doma rodičům řeknou, že je škrábe v krku!!??!! A nemusí v knihovně zabírat místo skutečným zájemcům.

   Poučeni o tuto zkušenost se pokusíme udělat následující – příště určíme soutěžícím jejich pracovní místa oddělená, budeme se snažit zdůrazňovat, že nechceme např. žáky, kteří do knihovny vůbec nechodí a nakonec si cvičně „střihneme“ na jaře Knihovnickou olympiádu jednotlivců.

   Jinak pozitivní dojmy převažují, někteří soutěžící nás opět udivili svými schopnostmi  a jsme rádi, že tradice podzimního zápolení v knihovně zůstala nepřerušena.

Vítězové  Jana a Jaroslav

Nejlepší vlajky inspirované podzimním listím

           

Vítezná trojka:

  1.  Jana Kotvasová  +  Jaroslav  Kopřiva
  2.  Katka Dospělová + Michaela Čápová
  3.  Adéla Bohatá + Simona Jelínková 

Účastníci olympiády

Přehled disciplin

Výsledky celkové a jednotlivých disciplin  

Básně s komentářem

nahoru


Proběhlo 11. a 12. Podvečerní čtení v knihovně

2. 1. 2012

11. 11. 2011 a 2. 12. 2011 jsme se opět sešli u podvečerního čtení se svými stálými hosty … a některými novými.  Mimo čtení jsme si konečně promítali filmy – O modrém ptáčku a o zlatém kolovratu.  Již standardní akce, co dodat více…

nahoru